Uzm. Dr. Nehir Kürklü

Bugün Dünya Ruh Sağlığı Günü… Yüksek topuklar üzerinde, yoğun tempolu bir iş akışının içinde beden sağlığı kadar ruhun esenliği de önemli. Güncel rakamalara göre dünya genelinde 450 milyon kişi ruhsal hastalıklardan etkileniyor. Ve yaşam boyu bir ruhsal hastalıkla karşılaşma olasılığı yüzde 30. Bu da her dört kişiden birinin yaşamı boyunca bir ruhsal hastalık geçirdiğini gösteriyor. Memorial Antalya Hastanesi Psikiyatri Bölümü’nden Uzm. Dr. Nehir Kürklü 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü nedeniyle, ruh sağlığının önemi hakkında bilgi verdi.

Ruh sağlığı için denge

Bir birey; yaşamını, ailesiyle, yakın çevresiyle, içinde yaşadığı toplumla ve çalıştığı işle yoğun bir etkileşim içinde sürdürür. Eğer bu ilişkilere bağlı etkileşim sürecinde denge, uyum ve doyum varsa bireyin ruhsal yönden sağlıklı olduğu kabul edilir.

Tükenmişlik Sendromu

Ruhsal bozukluklar kişinin biyopsikososyal yapısını bozar ve kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkiler. Kişinin işlevselliğini azaltıp gün içerisindeki performansını düşürür. Ruhsal sağlığı bozulan kişi iş yerinde konsantrasyon güçlükleri yaşamaya başlar.

Dikkatini toparlayamaz, zamanla tahammül gücü azalır ve kişilerarası ilişkileri bozulmaya başlar. Uyku kalitesi olmayan kişiler uykuya dalma ve sabah uyanma güçlükleri yaşar. Kişide zamanla tükenmişlik belirtileri ortaya çıkar. Halsizlik, gün içinde yorgun hissetme, unutkanlık, enerji azlığı, hayattan eskisi gibi zevk alamama, değersizlik düşünceleri, kaygı ve endişe artışı görülebilir.

Beden sağlığı da tehlikeye giriyor

Ruhsal sıkıntılar yaşayan kişilerde birtakım bedensel belirtiler de ortaya çıkabilir. Bunlar; baş ağrıları, sindirim sistemi bozuklukları, cilt reaksiyonları, yaygın vücut ağrıları, cinsel fonksiyonlarda bozulma, çarpıntı, nefes almada güçlükler olarak sayılabilir.

Reçetesiz ilaç kullanılmamalı

Psikolojik durumu ile ilgili çaresizlik hissedenler zaman zaman yakın çevreden bir kişinin önerisiyle ilaç̧ kullanımına başvurulabilir. Bir uzman önerisi olmadan kullanılan ilaçlar mevcut durumda etkili olmaz. Psikiyatrik bozukluklar fiziksel hastalıklar kadar özenle ele alınmalıdır. Psikolojik destek alma süreci ne kadar erken olursa kişinin yaşayacağı işlev kaybı, bozukluğun ilerlemesi ve riskli davranışlar önlenir.

Tüm bu süreçleri yaşamadan, ruhunuzu korumanın da elbet bir yol haritası var. İşte ruh sağlığınızı korumanın 10 altın kuralı:

  1. Hayatınızın akışında düzene önem verin.
  2. Düzenli yürüyüş, yüzme ya da diğer spor aktivitelerini günlük rutin haline getirin.
  3. Haftanın bir gününü keyif aldığınız bir hobiye ayırın.
  4. Günlük en az 7-8 saat uyumaya dikkat edin.
  5. Yoğun alkol tüketiminden uzak durun.
  6. Hafif besinler tüketmeye ve sağlıklı beslenmeye özen gösterin.
  7. Uzun süre aç kalmayın.
  8. Sosyal medya ve internet kullanımını sınırlayın.
  9. Her gün en az yarım saat kitap, gazete ya da dergi okuyun.
  10. Hafif müzikler dinleyin ve gün içinde gevşeme egzersizleri yapın.