Türkiye’nin ilk fijital romanı: Dolunay Kırmızısı

Türkiye’nin ilk fijital kitabı (fiziksel ile dijital deneyimlerin bir arada sunulduğu) Dolunay Kırmızısı Tara Kitap tarafından yayınlandı. 

Haşmet Işıklı’nın kaleme aldığı Dolunay Kırmızısı, hem kâğıdın kokusunu duymadan, satır altlarını çizmeden kitap okuyamayanlara hem de dijital dünyayı yakından takip eden ve izleme kültürüne daha yakın olanlara hitap ediyor. 

Sinema ve edebiyatı bir araya getiren Dolunay Kırmızısı’nı okurken ilk sayfadan itibaren okuyucu QR kodlar görüyor. Akıllı telefonlardaki QR kod okuyucu programları kitapta yer alan QR kodların üzerine tutulduğunda romanda geçen sahneler kısa filmler şeklinde izlenebiliyor. Ancak İsteyen önce romanı okuyup sonra kısa filmleri de izleyebilir. Romanda yer alan sahnelerin kısa filmleri ise 5 farklı mekanda, 50 kişilik bir yapım eki tarafından çekildi.

Kitabı okurken ayrıca arka planda müzik dinlemek isteyenler içinse Spotify’da oluşturulan özel ‘Dolunay Kırmızısı’ müzik listesi dinlenebiliyor.

Dolunay Kırmızısı bir yandan plaza insanlarının sorunlarıyla mücadele ederken bir yandan da aşkın ve tutkunun peşinden koşan psikiyatr Fikret’in hayatına giren gizemli karakterlerle çıktığı olağanüstü yolculuğu anlatıyor.  

Dolunay Kırmızısı’nın bir devam kitabı olması nedeniyle yayınevi kitabı okumayı planlayanlara ilk kitap olan ‘Abbas’ı okumalarını öneriyor.