TSKB işbirliğiyle İstanbul Müzik Festivali kapsamında hayata geçirilen ‘Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu’ ikinci yılında yeni ufuklara açılmak için destek arayan genç kadın müzisyenlerin başvurularını bekliyor.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) işbirliğiyle, İstanbul Müzik Festivali kapsamında geçen yıl başlatılan ‘Yarının Kadın Yıldızları’ projesi 2019 yılında da devam edecek. Proje kapsamında, TSKB’nin desteği ve festival izleyicilerinin de katkısıyla oluşturulan fon aracılığıyla çalgı, şan ve şeflik branşlarında uluslararası arenadaki kariyerlerinde ilerlemek isteyen genç kadın müzisyenlere maddi destek sunuluyor. Ayrıca, düzenlenen özel bir konserle, projeden yararlanan kadın müzisyenlerin festival dinleyicisiyle buluşmaları da sağlanıyor.

TSKB 28 yıldır İstanbul Müzik Festivali destekçisi

1990 yılından bu yana İstanbul Müzik Festivali’nin destekçileri arasında yer alan TSKB, kadınların güçlenmesi yönündeki sosyal sorumluluk faaliyetleri kapsamında ‘Yarının Kadın Yıldızları’ projesinde eğitim destek fonu sponsoru olarak yer alıyor. 2018’de bu proje kapsamında oluşturulan fondan, 14 genç kadın müzisyen yararlandı.

‘Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu’na yurt dışında bir müzik okulundan lisans veya lisansüstü seviyesinde kabul alan, yurt dışında müzik eğitimini sürdüren ya da kariyer gelişimine olumlu katkıda bulunacak ustalık sınıfı, orkestra seçmesi, uluslararası yarışma gibi etkinliklere katılım veya çalgı alımı için desteğe ihtiyaç duyan kadın müzisyenler başvurabiliyor.

Başvurular, İKSV Genel Müdür Yardımcısı ve müzikolog Yeşim Gürer Oymak başkanlığında, keman sanatçısı ve orkestra şefi Hakan Şensoy, piyanist ikili Ufuk & Bahar Dördüncü, klarnet sanatçısı Ayşegül Kirmanoğlu ve besteci Özkan Manav’dan oluşan seçici kurul tarafından değerlendirilecek.

Proje kapsamında oluşturulan toplam fon miktarı, seçici kurul tarafından belirlenen müzisyenlere, ihtiyaç duydukları destek oranında paylaştırılacak.

Başvurular devam ediyor

Destek fonundan yararlanmak için başvurular, 15 Mart 2019 tarihine kadar destekbasvuru@iksv.org adresinden yapılabiliyor. Adaylar, ‘Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu’ ve şartnameyle ilgili ayrıntılı bilgilere müzik.iksv.org adresinden ulaşabiliyor. Destek fonundan yararlanmaya hak kazanan sanatçılar, 25 Haziran 2019 günü Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’da, ‘Yarının Kadın Yıldızları’ konserinde dinleyicilerle buluşacak.