“Tek dileğimiz fırsat eşitsizliğinin sıfırlandığı dünya düzeni”

Kabul etmek gerek en başarılı kadın girişimci derneği Kagider. İki dönemdir başında iş kadını Sanem Oktar var. Öyle başarılı işlere imza attı, öyle değiştirdi ki kadınların hayatını, ismini Kagider’le özdeş hale getirdi adeta. Bu senenin en güzel, en ilham verici işi derneğin 15. Yılını kutlamak adına hayata geçirdikleri Kagider Proje 15.

İlk olarak girişimci kadınlara duyuru yaparak başladılar işe. Ama bu kez durum farklıydı. Kagider seçeceği 15 girişimci kadının eğitimi, yönlendirilmesi için kendisi de maddi destek verecekti. Bu yüzden başta tiyatro oyunu olmak üzere, Elif Ergu ile kitap projesi ve gala gecesi düzenleyip ellerini rahatlatacak kadar maddi desteği Kagider’e kazandırdılar. Proje 15’in tüm detayları Sanem Oktar’la yaptığımız özel röportajda.

Tiyatro oyunu ile başlayalım Sanem Hanım?
Proje 15’e kaynak sağlayabilmek için geceli, gündüzlü çalışarak çıkardık tiyatro oyununu. “Duyanlar olsun” oyununda ben ve Ayşegül Demirağ, Berrin Kuleli, Ferda Boyar, Gonca Ergün, Miyase Bülbül, Özgül Öztürk, Selen Erdeniz, Semiha Ünal yer aldı. Yönetmenliğini Zeynep Coşkun üstlendi yanı sıra BKM oyuncuları Ümit Temizaş ile Erdem Sakalıbüyük bizimle birlikte sahnedeydi. Oyunu toplamda 1755 kişi izledi ve biz toplam 55 bin TL topladık. Hatta şimdi senaryoyu başka kadın dernekleri ile de paylaştık. Kazanımlar artarak büyüsün diye.

Sonra Elif Ergu’nun “İlham veren kadınlar” kitabı geldi değil mi?
Gazeteci Elif Ergu bu kitabı bize tamamen bedelsiz ve gönüllü olarak yaptı. Hepimizin tek amacı Proje 15 için kaynakları artırabilmekti. Ergu, Kagider için konuşma yapmaktan, imza günleri düzenlemekten geri durmadı ve bu sayede 30 bin TL’lik ek kaynağı kitap sayesinde toplayabildik.

Gala gecesi de çok başarılı geçti?
Evet Proje 15 için bize başvuran 250 kadın girişimcinin ilk olarak 150’sini seçtik. 150 kişinin tamamını Boyner Genel Müdürlük’te 2 günlük eğitim verdik. Eğitimlerin içeriğini Sabancı Üniversitesi hazırladı. Eğitimin ana teması “Kendi işimi bir yatırımcıya nasıl anlatırım”dı ki, eğitimin sonunda her biri birer video çekerek adeta karşılarında yatırımcı varmış gibi konuştular. Biz Kagider Yönetim Kurulu olarak aralarından yatırım yapılmaya, geliştirilmeye ve desteklenmeye değer 15 projeyi tüm bu aşamaların sonunda seçtik. Gala gecesinde ise yaklaşık 40 bin TL topladık. Yani başından bu yana toplam 150 bin TL civarı maddi destek sağlayabildik Proje 15’e. Şimdi bir yıl sürecek eğitimler dönemi başladı. Finansal bilgilendirmelerden, pazarlamaya kadar her şeyi öğrenmeleri gereken zaman başladı. Bir yıl sonra yatırımcıların karşısına çıkmaya hazır olacaklar.

Proje 15 gibi hakikaten zamanınızı, hayatınızın önemli bir kısmını verdiğiniz bir projeyi hangi kelimelerle diye dökerdiniz?
Biz bir avuç kadın; gönlümüzü, maddi manevi birikimlerimizi ortaya koyduk ve çok ama çok çalıştık. Kendi işlerimizi aksatmamak için sabahın kör şafaklarında buluştuk. Omuz omuza verince nice güçlüklerin üstesinden gelinebileceğini ve de el ele verildiğinde ne kadar hızlı yol alınabildiğini şaşkınlıkla izledik. Bugün her başkan başarı çıtasını bir üst seviyeye taşıdığına göre demek ki Kagider bir şeyi daha başardı: Sürdürülebilirliği. Dileğim; kadınlar ve erkekler arasındaki fırsat eşitsizliğinin sıfırlandığı bir dünya düzeninin oluşması.

Sizin Kagider’de son başkanlık döneminiz. Adınızın Kagider’le bu derece bütünleştiği dönemde kendinizi nasıl hissediyorsunuz?
Huzurlu. Başka bir arkadaşıma görevi devretmemin zamanı geldi. Kagider diğer kurumlar gibi değil. Her tüzüğü, görev işleyişi belli. Benden sonra gelen arkadaşımda aynı bilinçle ve başarıyı sürdürecek buna eminim. Her yılın sonunda Price Waterhouse tarafından kontrol ediliyoruz. Keşke her vakıf, her kurum bu şekilde çalışsa.

15 proje arasında sizin en çok sevdikleriniz ve ilerde yatırım yapmayı düşünebilecekleriniz oldu mu?
Benim radarımda olanlar teknoloji tabanlı olanlardı. Özellikle Aslı Semerci’nin projesi alzheimer hastalığı için erken tanı testi geliştirmeyi hedefleyen GeneCare, Begüm Savaşan’ın projesi tırnağa giydirilebilen kumanda aleti Nailtronics, Hazel Topçu’nun projesi kurutma cihazı ile gıda ürünlerinin raf ömrü hiç bir katkı maddesi kullanmadan 30 seneye kadar uzatabilen Snack House.

Türkiye’nin geldiği durumu nasıl görüyorsunuz? Umudunuz var mı?
Umudumu hiç kaybetmedim ki. Merak etmeyin biz bunu yaşamak zorundaymışız, bu durumu geçirmek zorundaymışız gibi bakın. Laklak oyuncağı gibi görün olan biteni. Bir o tarafa, bir bu tarafa gider sonunda düzleşir. Her şey düzelecek ama zamanı var. Yeter ki umudu kaybetmeyelim.

Sahnede olmayı sevdiniz sanıyorum. Son olarak “Gülmek bulaşıcıdır, birlikte gülelim” diyerek ‘İş’in komiği’ isimli oyuna başlıyorsunuz.
Kahkaha atmanız için sahnede bu kez komedyenler olmayacak. Seyirci soracak, Gazeteci Şirin Sever yönetecek ve biz Wunderman & DirectComm CEO’su ve KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı olarak ben, Pegasus Havayolları CEO’su Mehmet Nane ve Bankalararası Kart Merkezi CEO’su Soner Canko tüm ünvanlarından arınmış olarak her soruyu cevaplayacağız. Her sahneye çıkışımız birbirinden benzersiz olacak çünkü gelen sorular aynı olmayacak. Belki bu sayede gelecek planlarına sirayet edecek, bakış açılarını değiştireceğiz. İlki 16 Kasım Cuma akşamı saat 19:30’da BKM Mutfak Uniq’te…Bekleriz.