Takıların tarihiyle ruhlara, bedene, ilahi olana yolculuk

Metropolitan Sanat Müzesi’nde 12 Kasım itibariyle yılın en çok ses getirecek sergisi başlıyor. “Jewelry: The Body Transformed” adlı sergi, tarih boyunca mücevherlerin nasıl ve ne için kullanıldığını inceliyor.

‘İlahi Beden’, ‘Kraliyet Bedeni’, ‘Üstün Beden’, ‘Çekici Beden’ ve ‘Göz Alıcı Beden’ isimli farklı bölümlere ayrılan sergide, M.Ö. 2600’den günümüze kadar kullanılmış taç, küpe, broş, kolye ve yüzük örnekleri ile insanlık tahinin mücevher tutkusuna ışık tutan heykel, fotoğraf ve resimler yer alacak.

Küpe, broş, kemer, kolye, yüzük ve saç aksesuarları olmak üzere toplam 230 objenin gösterileceği sergide çeşitli heykeller, tablolar ve fotoğraflar da yer alıyor. Serginin içinde farklı temalarda beş galeri bulunuyor.

The Divine Body isimli galeri eski Mısır ve Mezopotamya’daki mücevher anlayışını ele alırken, The Regal Body, tarih boyunca mücevherlerin rütbe ve statü belirleme biçimlerini inceleyecek.

 

The Transcendent Body galerisi ise eski zamanlarda mücevherlerin ruh çağırmak, ataları uyandırmak, tanrılardan af dilemek gibi amaçlar için kullanıldığını anlatacak. The Alluring Body, mücevherlerin insanlarda oluşturduğu arzuyu konu alırken, The Resplendent Body galerisi özellikle evlenme teklifi sırasında kadına verebilecek ihtişamlı yüzükleri sergileyecek. Sergi 24 Şubat’a kadar gezilebilecek.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=wx9sTtoL-Qg