‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ ve Türkan Şoray’ın Hollywood yolculuğu

ABD’nin Los Angeles şehri, 4. Asya Film Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Sinemanın kalbi Hollywood’da görkemli bir açılışa sahne olan festival, bu yıl Kırgızistanlı dünyaca ünlü yazar Cengiz Aytmatov’un hayatı ve eserleri üzerine kurgulandı. Festivalde, senaryosunu Aytmatov’un yazdığı ve başrolünü Türkan Şoray’ın oynadığı unutulmaz film ‘Selvi Boylum Al Yazmalım”ın gösterimi yapılacak.

Cengiz Aytmatov

‘Sultan’a ödül

Selvi Boylum Al Yazmalım; Cengiz Aytmatov ve Türkan Şoray için düzenlenecek olan özel gala gecesinde sinemaseverlerle buluşacak. Hollywood’daki ünlü Paramount stüdyolarında gerçekleşecek olan gala gecesinde, Türk sinemasının sultanı Türkan Şoray’a özel bir ödül takdim edilecek. Ünlü sanatçı ödülünü Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un elinden alacak.

Asya Film Festivali’nin Türkiye Sorumlusu Meral Melike Duran, Türk sinemasını ve özellikle Yeşilçam dönemini Hollywood film endüstrisine tanıtmak için çok uğraştıklarını söyleyerek, Türk sinema tarihinin unutulmaz filmi Selvi Boylum Al Yazmalım’ı ABD’li sinemaseverlerle buluşturmaktan mutlu olduğunu ifade etti.

Festivalin açılışına çok sayıda davetlinin yanı sıra, Hint sinemasının tanınmış ismi Freide Pinto ve Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolos’u Can Oğuz da katıldı.