Meme kanseri farkındalık ayı son bulmuşken, hastalık bilinçlendirme konusunda Ekim etkisi devam ediyor. İşte size yeni bir meme kanseri farkındalık içeriği daha… Sabahları erken saatlerde kalkan kadınların, daha geç saatte uyanan kadınlara oranla meme kanserine yakalanma riski daha düşük.

 

Araştırma, İngiltere’deki Bristol Üniversitesi’nden geldi. Uzmanlar tarafından yürütülen ve henüz bilimsel makale olarak herhangi bir bilim dergisinde yayınlanmayan araştırmanın sonuçları, geçtiğimiz gün İngiltere’nin Glasgow şehrinde düzenlenen Ulusal Kanser Araştırmaları Enstitüsü Konferansı’nda paylaşıldı.

Uzmanlar, araştırma kapsamında İngiltere Biobankası ve Uluslararası meme Kanseri Birliği Konsorsiyumu bünyesindeki 400 bine yakın kadının genetik bilgilerini inceledi. Sonuçlar, biyonik saati erken kalkmaya programlı kadınların, geç yatmaya programlı kadınlara kıyasla meme kanserine yakalanma riskinin daha az olduğunu ortaya koydu. Uzamnlar, bunun nedeninin araştırma süresince tespit edilemediğini de araştırmanın sonuç kısmına ekledi.

Tavsiye vermek için erken

Bristol Üniversitesi’ndeki araştırmayı yürüten ekipten biri olan Dr. Rebecca Richmond, BBC’ye yaptığı açıklamada, bu konuda kadınlara tavsiye vermek için henüz çok erken olduğunu söyledi. Richmond, “Akşamcı bir insanı, sabahçı bir insandan daha fazla risk altına sokan şeyin ne olduğunu anlamamız gerekiyor.” dedi. Mevcut araştırmanın sonuçlarını destekleyen bir diğer araştırma, gece vardiyasında çalışmanın, kanser riskini artırdığını ortaya koymuştu.