Flaman (Hollandalı) ressam Rembrandt’ın, dünyanın en gösterişli tablolarından biri olarak tanınan ‘Gece Devriyesi’ adlı eseri 43 yıldan sonra restorasyona giriyor. Tablonun sergilendiği Amsterdam’daki Rijksmuseum’un genel müdürü Taco Dibbits, restorasyon sürecinin müzede ve internet ortamında canlı olarak izlenebileceğini belirtti. Rembrandt’ın başyapıtının restorasyon süreci müzeden ve müzeye kurulacak kameralar yardımıyla internet ortamından canlı izlenebilecek.

Rijksmusem’un tarihindeki en büyük restorasyon projesi olduğu belirtilen müze müdürü Dibbits, “‘Gece Devriyesi’ dünyanın en ünlü tablolarından biri ve tamamen müzemize ait. Bu nedenle restorasyonun müzede yapılmasına karar verdik. Restorasyon dünyanın gözü önünde gerçekleşecek ve insanlar her yerde muhafaza sürecini takip edebilecek” dedi. Rijksmuseum’un onur köşesinde sergilenen ‘Gece Devriyesi’nin restorasyonunun halka açık yapılmasını tablonun ününe bağlarken de, “O kadar önemli ve ilgi gören bir tablo ki, restore ederken bile onu herkese göstermek istiyoruz” ifadesini kullandı.

Tablonun ünü, Rembrandt’ın dönemin sanatsal kalıplarının dışına çıkarak kalabalık topluluklara poz verdirmek yerine, hareketli bir kompozisyonu resmetmesine bağlanıyor. Gölge ve ışık teknikleri de bu üne katkıda bulunuyor.

Uzmanlar tablonun haritasını milim milim çıkarmak için bir tarayıcı kullanacak. Eserin yüksek çözünürlüklü fotoğrafçılık ve imajlama teknikleri de dahil, taranıp dijital ortama aktarılması, yaklaşık 70 gün sürecek. Böylece eserin en küçük noktalarındaki hasar ve aşınmalar bilgisayar analizi yoluyla tespit edilecek.

43 yıldır işlem görmeyen eser, boyaların artık eskimeye başlaması ve orijinal renk canlılığının deforme olması nedeniyle restorasyona alındı. Uzmanlar ayrıntılı bir planı devreye sokarak eserdeki tüm sorunları gidermeyi planlıyor.

Rembrandt’ın bu tablosu Hollanda’da 17’nci yüzyıldaki muhafız birliklerinden birini resmediyor. 28 figürün yer aldığı tablonun orijinal adı ‘Yüzbaşı Frans Banning Cocq ve Teğmen Willem van Ruytenburch’un Birliği Yürüyüşe Hazırlanıyor’. Ancak eser yıllar geçtikçe ‘Gece Devriyesi’ diye anılmaya başlandı.

Rijksmuseum’da yılda yaklaşık iki milyon kişinin izlediği eser, bir öğretmenin resme bıçaklı saldırısının ardından ilk kez 1975 yılında restorasyon geçirmişti.