İstinye Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları ve MYO Aşçılık Programı Öğretim Üyesi Şef Duygu Tuğcu, Lüksemburg’da düzenlenen Villeroy&Bush Culinary World Cup’da Pastacılık Sanatı kategorisinde birinci oldu.

Gastronomi alanındaki en önemli yarışmalardan biri kabul edilen Villeroy&Bush Culinary World Cup’da tamamen yenilebilir ürünlerden oluşan pastasıyla birinci olan Duygu Tuğcu’nun, bu zamana kadar uluslararası yarışmalarda alınmış 18 adet madalyası bulunuyor. 2014’de düzenlenen Culinary World Cup’da da şampiyon olan Duygu Tuğcu, 2016 yılında ise Olimpiyat madalyasının sahibi olmuştu.

Türkiye’deki Dünya Şefler Birliği onaylı tek kadın şef olan Duygu Tuğcu, uluslararası yarışmalarda jürilik üyelikleri de yapıyor. Bunlarla birlikte Duygu Tuğcu’nun Cupcake Aşkına ve Chef Duygu Tuğcu’yla Butik Pastacılık adlı iki kitabı bulunuyor.

Duygu Tuğcu’ya altın madalya kazandıran pastası, Ms. Liberta, 13’ün üzerinde teknik barındırıyor.

Duygu Tuğcu kimdir?

Exe.Chef Duygu TUĞCU 1982 yılında İstanbul’da doğdu ve Türkiye’nin önde gelen pasta şefi oldu. Üniversite yıllarında uluslararası finans ve grafik tasarım eğitimi aldı. Türkiye’de ve İngiltere’de profesyonel pasta eğitimi aldı ve her iki üniversiteden de birincilik derecesi ile mezun oldu. Dünya Kupası ve Mutfak Olimpiyatları dahil olmak üzere uluslararası yarışmalarda çok sayıda altın madalya kazandı. Dünyaca ünlü yerlerde çalıştı ve daha sonra Ada Bistro Restaurant ve Pasta Canavarı’nı kurdu. Televizyonda pastacılık üzerine programı olan Şef Duygu TUĞCU, Türkiye ve Avrupa’nın her yerinde geleneksel ve modern pastacılık üzerine seminer ve atölye çalışmaları yapıyor. Ulusal ve uluslararası mutfak yarışmalarında da jüri üyesi. Pastacılık Şefi, Gastronomi Derneği Başkan Yardımcısı, Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) Milli Takım Kaptanı, Dünya Aşçılar Birliği (WACS) Uluslararası B Tipi Jüri Üyesidir. Halen İstinye Üniversitesi, Meslek Yüksekokulu, Aşçılık Programı’nda Öğretim Görevlisi olarak görev yapmaktadır.