Ordu Spor’un efsanevi kadın taraftar grubu belgesel oluyor

Orduspor’un kırk yıl önceki taraftar kadınları, “Mor Menekşeli Kadınlar” adlı belgeselde bir araya geliyor. Bir zamanlar Orduspor’un UEFA saflarına kadar ilerleyen gizli başarısının ardındaki güç olarak nitelenen kadın taraftarlar, öykülerini bu belgesel projesi sayesinde gelecek nesillere aktaracak.

Ordu şehir tarihinin bilinmeyen yüzüne de ışık tutacak olan Mor Menekşeli Kadınlar belgeselinin çekimlerine, Güzel Ordu Kültür Sanat Derneği ön ayak oluyor. 1972 yılında Orduspor-Galatasary maçını tribünden izleyen kadın taraftar grubunun bir fotoğrafı, bu belgeselin çekimi için ilham kaynağı oldu. Fotoğraf, bir zamanlar takımlarını desteklemek için tribünde buluşan kadınların futbol aşkını gözler önüne seriyor. Belgeseli, kısa film alanında uluslar arası pek çok festivalden ödülle dönen Sezen Kayhan çekecek.

Bugün Bölgesel Amatör Lig’de varlık gösteren takım, 1967’de kurulduktan birkaç yıl sonra Türkiye’de fırtınalar estirmeye başladı. Küçük bir Anadolu takımından, Türkiye’de önemli başarılara imza atan bir futbol klübüne dönüşen Orduspor, 1979 yılının UEFA kupasında ülkeyi temsil etti. Kadın taraftarların gücünü ardına alan takım, adeta bu taraftar grubuyla özdeşleşti. Mor Menekşeli Kadınlar belgeseli, futbolun eril ve endüstriyel bir çerçeveye hapsedilmesinin ve kadınların tribünden uzaklaştırılmasının izlerini de sürüyor. Orduspor’un Mor Menekşeleri, kırk yıl sonra, bu belgesel sayesinde yeniden tribünde bir araya geliyor.

Dernek, belgesel çekimlerinin tamamlanabilmesi için, geçtiğimiz günlerde bir bağış kampanyası başlattı.