Global moda arama platformu Lyst, 120 ülkeden 80 milyon alışveriş meraklısının aramalarına dayandırarak hazırladığı 2018 moda trendleri raporunda, arkamızda bırakmak üzere olduğumuz yılın öne çıkan trendlerini, markalarını ve influencer’larını belirledi.

Instragram yılın en güçlüsü

Bu yıl, Instagram’ın trendleri belirleyip, satışları patlatarak moda alanındaki en büyük güce dönüşmesine şahit olduk. Markalar, Instagram’da başarılı olmak için internette yayılacak meme’lere dönüşebilecek grafik desenlere ve logolara odaklandı. Bu da tam bir logo çılgınlığı ve 90’lar/2000’ler estetiği olarak bize döndü. Ünlüler ve kıyafetleri, tüketicilerin satın alma kararlarında etkisini korudu.


Kovboy çizmeleri

Sonbaharın gelişiyle, aramalarda çıkan kovboy çizmeleri, püsküllü ceketler ve Western motifli t-shirtlerin sayısında ciddi bir artış oldu.

Rafael öncesi çayır kızı

Bu yıl ilhamını Rafael öncesi dönemden alan markalar arasında, Batsheva, Coach, The Vampire’s Wife ve Erdem’i sayabiliriz. Gotik detaylar ve çayır kızı imajıyla birleşen elbiseler, aramalarda ‘mazbut’, ‘dik yaka’, ‘kabarık kol’ gibi anahtar kelimelerle öne çıktı.

Sürdürülebilirlik

Bu yıl endüstrinin önde gelenleri hem kullandıkları materyallerin hem de üretim tekniklerinin sürdürülebilirliğini öne çıkardı. Lyst üzerinden aranan ‘vegan deri’, ‘organik pamuk’, ‘econyl’ gibi kelimelerde yüzde 47’lik bir artış görüldü.

Neon

Bu sene sarı ve kahverengi kadar, neon renkler, özellikle de yeşil ve pembenin yükselişine sahne oldu. Blake Liveliy, Bella Hadid ve Kim Kardashian gibi ünlülerin de etkilisiyle, özellikle neon çantalar yalnızca Eylül ayında 20 bin defa arandı.

Plastik

Staud’un plastik Shirley çantası, New York Moda Haftası sırasında 5 bin kez arandı. Jimmy Choo’nun şeffaf plastik topuklu botları ise Şubat ayının en çok aranan botları arasındaydı.

Sanatsallık

James Ivory’nin Timothee Chamelet gömleğinden Victoria Beckham’ın Fluid bluzuna, karalamalar ve çizimler 2018 baharında oldukça popülerdi.

90’lar ve 2000’ler

Kesilmiş kapüşonlulardan eşofman takımlarına, Buffalo ayakkabılardan kumaş kaplı saç tokalarına bu yıl 90’ların geri dönüşüne şahit olduk. Friends’in Netflix’te yayınlanması, Kim Kardashian’ın 90’lardan kalma Gucci terlikleri de bu geri dönüşü besledi.

Baba modası

Bu yıl spor ayakkabılardan salaş hırkalara, ‘çirkin’ gömleklerden polarlara uzanan yelpazedeki aramalar yüzde 439’luk bir artış göstererek babaları yılın sürpriz moda ikonu haline getirdi.

Lüks spor

Sokak modası spor kıyafetleriyle, spor kıyafetler de tasarım markalarıyla buluşarak yüzde 62’lik bir artış yakaladı.

Yılın en etkili ünlüleri

 

Yılın en etkili isimlerini seçmek için Lyst, sosyal medyada aranma rakamlarına ve giydikleri kıyafetlerin satış oranlarına baktı. 2018 yılının en etkili 10 ismi sırasıyla: Kylie Jenner, Kim Kardashian, Meghan Markle, Cardi B, Beyonce, Serena Williams, Chiara Ferragni, Blake Lively, Rihanna ve Ariana Grande oldu.

2018’in en çok arzulanan markaları

Bu yıl herkesin peşinde koştuğu markalar arasında birinci sırayı dünyanın en ekolojik spor ayakkabılarını yapmayı hedefleyen Veja aldı. Sürdürülebilirliği odağına koyan bir diğer marka, Reformation’dı. Markanın Thelma elbisesi en çok aranan on elbise arasına girdi. Listedeki diğer markalar: Attico, Realisation Par, Ganni, Staud, Nanushka, Faithfull The Brand, Rouje ve Stine Goya oldu.