Herkeste bir şişkinlik, kış gelirken kilo verememenin sıkıntısı ve iyi hissetme ihtiyacı var. Doğrusu hedefe ulaşmak için yapılması gerekenler basit ve yıllardır bilinen kurallardan ibaret. Hızlı rejimler, tek beslenme diyetleri zayıf, sağlıklı, fit bir vücut için gerekeni sağlamıyor aksine yangına körükle gidiyor…

Kural-Atıştırmalıkları abartmayın
Marketlerle diyet adı altında satılan pek çok ürün aslında kilo almamız için üretilmiş adeta. Siz bilinen kurallardan şaşmayın ve zengin bir kahvaltı, salata ve etin olduğu bir öğlen yemeği ve sebzeli bir akşam yemeğini hayatınızın olmazsa olmazı haline getirin. Meyve suları gereğinden fazla şekerli, çerezler tuzlu. Sağlıklı ara öğün için sabah saat 11.00 gibi bir elma ve biraz badem, ikindi için ise simit, ayran formülü hala en doğrusu. Smoothie’leri abartanlar, şişelenmiş karışık meyve sularını öğün yerine geçirenler, avuç avuç kuruyemiş tüketenler kilo veririm sanırken daha çok kalori aldıklarının farkında değil.

Egzersiz de bir yere kadar!
Duke Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, günde 30 ve 60 dakika koşan veya pedal çeviren farklı gruplar incelendi. 30 dakikalık kesintisiz hareket edenlerin yüzde 33 daha fazla kilo verdiği, günün geri kalanında ise yüzde 20 daha aktif olduğu açıklandı.

İşin gerçeği vücudumuz kalori depolamaya programlı. Egzersiz esnasında çok fazla kalori yaktıktan sonra koltuk üzerinde TV seyrediyor ya da bilgisayar başında çok fazla kalıyorsanız vücut yaptığı hareketleri unutup tüm yenenleri kiloya dönüştürmeye çalışıyor. Doğrusu; Kardiyo egzersizlerinizi haftada dört kez, 30’ar dakika ile sınırlamak ve günü daha hareketli geçirmeye çalışmak. İş yerinizde bile 15 dakikada bir kalkıp esnemek

Beslenmenize tahıl ve yulaf ekleyin
Makarna, pilav ya da beyaz ekmek tüketiyorsanız vücut bunları parçalayabilmek için daha çok egzersiz ve enerjiye ihtiyaç duyuyor. Tam tahıllı beslenenler ile beslenmeyenler arasındaki fark ise gözle görülür fitlik oluyor. Ayrıca lifli beslenebiliyor olmak yediklerinizin büyük bir kısmının dışarı atılmasını da sağlıyor. Yediğiniz salataya, yoğurda hatta tatlılarınıza bile yulaf eklemek de çarelerden biri.

Gece odanız sıcak olmasın
Son yapılan deneyler 23 derecede uyuyan bir insanla, 19 derece sıcaklıkta uyuyan bir insanın arasında ciddi kilo farkları olabileceğini söylüyor. Soğukta uyuyan kişilerin metabolizmaları hızlı çalışıyor, yağ hücreleri ise yüzde 10 oranında daha çok yağ yakımı sağlıyor.