Kadınların, özellikle menopoz dönemlerindeki kabusu kemik erimesine karşı Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Defne Kaya’dan sıra dışı bir öneri… “Kemik erimesine karşı zıplayabildiğin kadar zıpla!”

Kemik erimesinin; akrabalarında kemik erimesi olan, zayıf vücut tipine sahip, açık tenli, hareketsiz yaşam süren ve erken menopoza giren bireylerde sıkça görüldüğünü belirten Prof. Dr. Defne Kaya, menopoz öncesi dönemlerde yapılan zıplama egzersizlerinin kemik erimesi riskini azalttığını ifade etti.

Kemik erimesini (Osteoporoz) bir iskelet hastalığı olarak tanımlayan Prof. Dr. Defne Kaya’nın, bu hastalığa karşı önerilerde bulunduğu açıklamasından satır başları şöyle:

Kuvvetlendirme ve germe egzersizleri, kemik erimesi riskini azaltıyor

“Düşük kalsiyum alımı, sigara kullanımı, aşırı alkol ve kafein tüketimi, kortizon ve tiroid ilaçlarının kullanımı da kemik erimesi riskini artırmaktadır. Duruşu düzelten kuvvetlendirme ve germe egzersizleri, kalsiyum alımı, kaliteli uyku, iyi beslenme gibi önlemler, önerilen koruyucu yaklaşımlardır.”

Kemik erimesi, kırık riskini beraberinde getiriyor

“Kemik erimesi, 50 yaşından sonra yüzde 50 oranında kırık riski oluşturmaktadır. Kalça kırığı, osteoporozda en sık görülen kırık tipidir. Kalça kırığı ise ağır cerrahilerden ölüme kadar ilerleyen bir sürece neden olmaktadır”

Zıplama egzersizleriyle kırık riskini azaltın!

“Sizlerle güzel bir bilimsel çalışmanın sonucunu paylaşmak isterim. Menopoz öncesi dönemde yapacağınız zıplama egzersizleri ile kalça kemiğinizin kemik yoğunluğunu arttırabilir, menopozda kırık riskini azaltabilirsiniz. Kalça ve bel bölgesinde sürekli ağrı hissedenlerin, bu egzersizleri özelikle fizyoterapistine danışarak yapmasını öneriyorum.”

Zıplamak, kalça kemiği yoğunluğunu artırıyor

“Zıplama egzersizin nasıl yapıldığına gelince… 5 cm. kalınlığındaki halının üzerine çıkın. Ayağınızın kaymayacağı ve güvenli bir yerde bu egzersizi yaptığınıza emin olun. Ayağınızın kaymasına neden olacak çorap, ayakkabı ve terlik kullanmayın. Dik olarak yapabildiğiniz kadar yukarıya zıplayın. Her zıplamanızın arasında 30 saniye halının üzerinde bekleyerek dinlenin. Bunu günde iki kez, her yaptığınızda da 10 ilâ 20 kez tekrarlarsanız, 8 hafta içinde kalça kemiğinizin yoğunluğunu artırabilirsiniz. Bu sıçrama egzersizlerine 16 hafta devam ederseniz kemik yoğunluğunun artışını neredeyse ikiye katlarsınız. Menopoza girmeden yaşam tarzı değişikliği yaparak menopozu daha sağlıklı ve konforlu geçirebilirsiniz. Hem menopoz öncesi hem de menopoz süresince fizyoterapistinizin vereceği farklı egzersiz reçeteleri ile kas-iskelet sisteminizi güçlendirin.”