“Kadın Dilinden Masallar” 18 Kasım’da Ortaköy Cep Sahne’de

“Kadın Dilinden Masallar” performansıyla ilk kez geçtiğimiz yıl seyirci karşısına çıkan Özden Dilek Karakışla, bu yıl yeniden 18 Kasım’da Ortaköy Cep Sahne’de  seyirciyle buluşuyor. Zamanı ve yazarı bilinmeyen, farklı dil ve kültürlerin harmanlandığı masallardan oluşan “Kadın Dilinden Masallar” artık her ay düzenli olarak sahnelenecek. 

Özden Dilek Karakışla, Kadın Dilinden Masallar’da günümüzde insana dair çıkmazları, özlemleri, korkuları, kaybedilmiş duyguları, Japonya’dan, Fransa’dan, Kuzey Avrupa’dan masallarla seyirciye anlatacak. 

Masalların ortak noktası, anlatıcısının bilge kadınlar olması

Karakışla’nın “masal” anlatmaya başlaması, ortaokul yıllarına uzanıyor. Galatasaray Lisesi’nde yatılı okurken yatakhanede arkadaşlarına özgün hikayeler anlatan Karakışla, Boğaziçi Üniversitesi’nde okurken, Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları’nda hayatının özgürleşme kanallarından biri olarak tanımladığı çeşitli tiyatro oyunlarında oynadı.

Üniversite yıllarından sonra 25 yıl reklam ve iletişim sektoründe üst düzey olarak çalıştıktan sonra yeniden buluştuğu tiyatro serüveni için Özden Dilek Karakışla, anlattıkça, oyunculuk yaptıkça daha iyi yaşadığını, ruhunun zenginleştiğini fark ettiğini söylüyor: “Anlatılmayan hiç bir şey yaşanmıyor ve unutuluyor. Ve de en önemlisi, hikaye anlattıkça, benim hiç anlatacak hikayem yok diyen bir çok insanın yaşarken fark etmediği, özünde bilgelik içeren kendi hikayelerini ve kendilerini masallar sayesinde keşfetmelerini gördüm.” Karakışla, gündelik hayatın hiç sıradan olmadığını, aslında en etkili hikayelerin anlarla dolu olduğunu ve en önemlisi bunların farkında olarak yaşanması gerektiğini vurgulayarak: “Masallar aslında bahane. Bazen masallardaki en sade, en naif, en gerçeküstü hikâye, bizi tetikler, unuttuğumuz duygularla, kendimizle yeniden buluşmamıza yardımcı olur” diyor.

“Kadın Dilinden Masallar” biletlerine www.biletix.com’dan ve Cep Sahne 0212 284 02 14 ulaşılabiliyor.

Özden Dilek Karakışla:

Galatasaray Lisesi’nin ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyan Özden Dilek Karakışla daha sonrasında Newyork State Binghamton Üniversitesi’nde pazarlama okudu. Okul hayatı boyunca okul tiyatro kulüplerinde çeşitli oyunlarda rol alan Karakışla, Ali Poyrazoğlu ve Ferhan Şensoy atölyelerinde de oyunculuk eğitimi aldı.Uzun yıllar reklamcılık ve iletişim danışmanlığı sektöründe yönetici pozisyonlarında çalışan Karakışla, Sadri Alışık Akademi’de temel oyunculuk sertifika programını tamamlamak üzere.  Kendisi şu anda halen özel bir kurumda üst düzey yönetici olarak çalışıyor.