Japonya’da düğün organizasyon şirketi “Crazy” çalışanlarına yeterli miktarda uyumaları karşısında ödüllendirecek. Haftada en az beş gün, geceleri asgari altı saat uyumaları karşılığında çalışanlar para yerine geçecek puanlar alacak. Çalışanlar, düzenli bir uyku çekerek ayda ekstra 5 bin yenden fazla para kazanabilecek. Kazanılan puanlar şirketin kafe ve yemekhanesinde kullanılabilecek.

Şirket sözcüsü Miu Gorai “Her puan bir yene eşit.  Beş gün için bir çalışan ortalama 500 puan, altı gün için de 600 puan ya da yen alacak. Eğer haftanın tamamında altı saatten fazla uyursa 1000 puan kazanacak. Tüm ay sağlıklı uyku düzenine sağdık kalanlaraysa 1000 yen kadar ekstra bonus verilecek. Böylece bir ay içinde 5 bin yen fazladan kazanılabilecek (yaklaşık 50 dolar) ” dedi.

Gorai, 2012’de kurulan şirketin başlıca prensipleri arasında çalışan sağlığı olduğunu belirterek, bu amaçla ilk aşamada sağlıklı beslenme için ücretsiz öğle yemeklerinin verildiğini söyledi: “Sağlıklı besinler üretmeleri için özel bir ekibimiz var. Beslenme, dinlenme ve hareket etme dengesinden yanayız. Şimdi de ikinci olarak, dinlenme konusunu destekleme aşamasındayız. Sağlık, işyerinde etkileşim, doğru iş ve dürüst ekonomik faaliyet yürütmek başlıca prensiplerimiz” ifadelerini kullandı. Gorai ayrıca, çalışanların uyku düzeninin bir cep telefonu uygulamasıyla izleneceğini de ekledi.