Hindistan’daki kadınların, kendilerini “kirli” bulan ve tapınaklara giriş izin vermeyen zihniyete karşı mücadelesi sürüyor. İki kadın mahkeme kararına rağmen Sabarimala Tapınağı’na alınmadı.

Kadınlara kapısını açması istenen tapınak, eşitlik isteyen kadınlarla muhafazakar Hinduları karşı karşıya getirdi. Aralarında Hindu din adamlarının da olduğu göstericiler, 100 kişilik polis eskortu eşliğinde gelen iki kadının tapınağa girişine izin vermedi. Tapınağın basamaklarına oturan Hindu din adamları, alkışlayarak ve ilahi okuyarak aktivist Rehana Fatima ve gazeteci Kavitha Jakkal’ı protesto etti.

Din adamları, kadınlar tapınağa girerse dini ayinleri durdurma tehdidinde bulundu. Baş keşiş Kandararu Rajeevaru, “Tapınağı kilitleme ve anahtarları bırakıp, gitme kararı aldık” dedi. Kadınlar yoğun direniş karşısında, tapınağa giremeden geri döndü. Muhafazakarlar polise taş da fırlattı. Bir grup eylemci, kadın bir muhabire ait aracın camını kırdı. Başka bir kadın gazeteci de tartaklandı.

Tarihi tapınağa 10 ile 50 yaş aralığındaki kız çocukları ve kadınların girmesi, 1972 yılında yasayla engellenmişti. Yüksek Mahkeme, 28 Eylül’de aldığı kararla üreme çağındaki kadınların tapınağa girmesine izin vermişti. Eylemciler imza toplayarak, kararı gözden geçirmesi için mahkemeye dilekçe göndermeye hazırlanıyor.

Hindu geleneğinde adet gören kadınların “kirli” olduklarına inanılıyor ve kadınların bazı tapınaklara girmesine izin verilmiyor. İki yıl önce başlatılan eylemlerle kadınların, Maharashtra eyaletindeki Shani Shingnapur Tapınağı’na girme yasağı kaldırılmıştı.