Dışarıdan bakan bir göz için, Orta Doğu moda sahnesi işlemeli, mücevherli kaftanlar ve Missoni eşarplardan ibaret gibi görünse de 22 farklı bölge ve milletten oluşan coğrafya son dönemde genç tasarımcılarıyla bundan çok daha fazlasını sunuyor. Son yıllarda içinden geçtikleri politik ve sosyal dönüşümün etkisiyle, hem ülkelerin hem de o ülkelerde yaşayan kadınların geleneksel kalıpların dışında kendi özgün yollarını yeniden çizdiklerine şahit oluyoruz. İşte yeni Orta Doğu’nun haberdar olmanız gereken genç moda tasarımcıları…

  1. Chador – Suudi Arabistan

2013 yılında Parsons mezunu Nora Aldamer tarafından kurulan Chador, geleneksel kaftan ve abayalara beklenmedik sırt dekolteleri ve grafik desenlerle yeni bir soluk getiriyor.

2. Abadia – Suudi Arabistan

Sadu ve nakış gibi geleneksel el sanatlarını zamansız modern tasarımlarla birleştirerek gündelik kıyafetlere taze bir dokunuş getiren Abadia’nın öne çıkan özelliklerinden biri de tasarımlarına Suudi Arabistan’ın farklı bölgelerinde yaşayan kadın zanaatkarların el işçiliğinin dokunmuş olması.

3. Razan Alazzouni – Suudi Arabistan

İlhamını yaşadığı coğrafyanın kadınlarının doğal zarafetinden alan Razan Alazzouni, klasik kokteyl elbiselerine, imzası haline gelen süslemeler ve açık omuz detaylarıyla kendine has bir yorum getiriyor.

4. Dima Ayad – Dubai

Son dönemin en çok konuşulan markalarından birini yaratan Dima Ayad, renkli payetleri genç bir solukla kullanması ve uzun triko elbiseleriyle öne çıkıyor. Dima Ayad’ın parçalarının çoğu, kendi başlarına olduğu kadar jean’lerle de mükemmel görünüyor. 

5. Bazza Alzouman – Kuveyt

Bazza Alzouman, haute-couture’le gündelik kıyafetler arasındaki uçurumun kapanabileceği iddiasında… Alzouman’ın sade siluetleriyle parlayan kumaşlarının kalitesi, kusursuz işçilikle birleşerek kadın bedenini estetik zirvesine çıkarıyor.

6.  Anatomi –  Dubai 

Anatomi’nin perde arkasındaki tasarımcı Doa’a Alghouti, modern mimariye olan tutkusunu modaya taşıyor. Kumaş manipülasyonları, tasarımcının iç mimarlık okuduğu yıllardan gelen deneyimini yansıtıyor. 

7. Amal Al Mulla – Bahreyn

Amal Al Mulla’nın, doğal renk paletleriyle birleştirdiği yalın çizgileri, bölgenin en şık kadınları arasında sağlamlaştırdığı popülaritesinin nedenleri arasında. Zamansız tasarımları, sofistike bir tarzla buluşturması Amal Al Mulla’nın bu kadar sevilmesini açıklıyor.

8. Amira Haroon – Dubai

Modanın defilelerde değil, sokaklarda yaşadığına inanan Amira Haroon’un her ortama uygun tasarımları, Orta Doğu moda sahnesindeki popülaritesini Avrupa’ya taşıma yolunda.

9. Shatha Essa – Dubai 

Shatha Essa’nın şeker dükkanından fırlamış renkleri ve şifon pelerinleriyle öne çıkan tasarımları, mütevazı olsa da geleneksel olmaktan oldukça uzak. Özellikle son koleksiyonuyla bir hafiflik ve akışkanlık hissi veren Essa, düğün sezonunun aranan markası olmaya aday.

10. Moshi – Ürdün

Ürdünlü tasarımcı Ayah Tabari tarafından 2013 yılında kurulan Moshi kadınlara, eğlence, bütünlük, birlik ve güç teklif ediyor. Moshi’nin renkleri, formları ve püskül ve süslemeleri genel bir mutluluk halini yansıtıyor.