Bugün Dünya Gıda Günü… Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) kurulduğu gün olan 16 Ekim, Dünya Gıda Günü olarak küresel çapta farklı etkinliklerle kutlanıyor. BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün, Dünya Gıda Günü’nde üye devletlere çağrısı ise: “Göçün geleceğini değiştirin; gıda güvenliği ve kırsal kalkınmaya yatırım yapın.”

Dyt. Sinem Usuk

Göç ve gıda güvenliği günümüz dünyasının sorunları arasında büyümeye devam ederken, özellikle gıda güvenliği konusunda, bireysel çabalarla bir güvenlik çerçevesi oluşturabilmek mümkün. Bu noktada beslenme ve diyet uzmanlarının görüşlerine kulak vermekte fayda var. İşte, Dünya Gıda Günü’nde, Okan Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Sinem Usuk’un, 4 maddede gıda güvenliği yol haritası:

İşlenmemiş gıdaları tercih edin

Temiz beslenmenin en önemli ilkesi, gıdaları en doğal haliyle yemeniz gerektiğidir. Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeğini, hatta tam buğday ekmeğin yerine daha iyi seçenek olarak buğdayın kendisini tüketmeniz veyahut portakal suyu yerine taze bir portakal tercih etmeniz sizi temiz beslenmeye götürecek en temel yol.

Mevsimine uygun beslenin

Mevsiminde tükettiğiniz besinlerin sağlığınıza faydaları her zaman daha yüksek olacaktır. Özellikle taze sebze ve meyvelerinizi yerel üreticilerden tercih etmenizi ve bekletmeden tüketmenizi öneriyorum. Çünkü, yapılan bir çalışmada portakaldaki C vitamini düzeyinin 4 hafta sonra 27-65 mg düzeyinden 0-25 mg düzeylerine kadar düştüğü bulunmuş. Bu demek oluyorki kışın sizi gripten koruduğunu bildiğiniz güzel portakalın en tazesi makbul. Araştırmacılara göre bu durum bütün sebze ve meyvelerde de geçerli. Mevsiminde tüketeceğiniz taze sebze ve meyvenin vereceği haz ise en büyük bonusunuz!

Etiket okuma alışkanlığı edinin

Paketli hazır bir besin satın alıyorsanız satın aldığınız şeyin doğal malzemelerle yapıldığına emin olmak için ambalaj üzerindeki etiketi okumalısınız. Mümkünse, fazla katkı maddesi içeren besinler yerine odak noktanızı, ilk maddede bahsettiğim “en doğal olanı bulma” yönüne çevirin. Paketli ürün tercih edilecekse bu noktada güvenilir markaların ürünlerini tercih etmek doğru olacaktır.

Mutfağınızı fethedin

Temiz beslenmenin çok masraflı veya yoğun emek gerektirdiğini mi düşünüyorsunuz? Besin çeşitliliği açısından bolluk vadeden ülkemizde bunu söylemek biraz bahane sınıfına giriyor. Besinleri mutfağınızda düzgün şekilde depolarsanız, tam ihtiyacınız olduğu anda elinizin altında bir yemek sizi bekliyor olacaktır. Kolay ve sağlıklı tariflere ulaşmak ise artık çok daha kolay. İkinci maddede bahsettiğim ilkeden yola çıkarak mevsiminde pazarınızdan satın alacağınız taze besinlerle hem ruh hem beden doyumu yaşayacak, hem de marketlerde harcadığınız paradan daha azını harcadığınızı fark edeceksiniz!