Cumhuriyet dönemi Türkiyesinde eğitim, sosyal, sağlık ve kültür gibi alanlarda en büyük toplumsal dönüşüme imza atan Köy Enstitüleri, Hasan Ali Yücel’in kızı Gülümser Yücel’in anıları ışığında beyaz perdedeye taşındı.

“Yücel’in Çiçekleri” adıyla belgesel-drama türünde çekilen filmin yönetmenliğini Cengiz Özkarabekir yaptı. Senaryosu da Özkarabekir tarafından yazılan yapım, Köy Enstitüleri’nin 1940 yılından itibaren hem sosyal hem siyasal hem de ekonomik konjonktürel zeminindeki 14 yıllık kısa tarihini işliyor. Gülümser Yücel’in tanıklığından büyük ölçüde faydalanılan Yücel’in Çiçekleri filmi, projenin yaratıcıları olan dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç’un hayat hikayeleri üzerinden canlanıyor. 

 

Çekimlerde Yücel’in özel eşyaları da kullanıldı

Film, Yücel ve arkadaşlarının toplumsal ve ekonomik zorluklara, siyasal muhalafete ve tehditlere aldırmadan uyguladıkları Köy Enstitüleri gerçeğini daha önce görülmemiş deneysel bir anlatım diliyle aktarıyor. 

Drama ağırlıklı filmde, Hasan Ali Yücel’in orijinal eşyaları ile özel arşivinden fotoğraflar ve videolara da yer verildi. Yücelin Çiçekleri’nin galası, 23 Kasım 2018 Cuma günü Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılacak.

Yurt genelinde uygulanmaya başladığı 1940’lı yıllarda ‘Türk Rönesansı’ olarak anılan ve 27 Ocak 1954 tarihinde kapatılan Köy Enstitüleri, Cumhuriyet tarihinin eğitim alanındaki en önemli projesi olarak kabul ediliyor.