Girişimcinin hayatının stresli olduğu su götürmez bir gerçek. Fakat yeni bir araştırma, girişimciliğin aynı zamanda temel psikolojik ihtiyaçları karşılayarak ruh sağlığınıza iyi geldiğini de gösteriyor.

Journal of Business Venturing dergisinde yayımlanan yeni bir araştırmaya göre, başka işlerde çalışanlara göre kendi start-up’ını kuranların ulaştığı özerklik duygusuna bağlı olarak psikolojik ihtiyaçlarını karşılama ve ruh sağlıklarını geliştirme ihtimalleri çok daha yüksek.

Araştırma, girişimciliğin sağladığı özgürlük ve fırsatların kişilerin öğrenme ve rekabet eğrilerini geliştirerek, başkalarıyla daha anlamlı ilişkiler kurmalarına yardımcı olduğunu iddia ediyor. Girişimlerinin erken aşamalarında olan 250 İsveçli girişimcinin ruh halini, girişimcilik dışında işlerde çalışan 1600’e yakın çalışanla karşılaştıran araştırma, girişimcilerin çok daha büyük bir manevi tatmin duygusuna ulaştığı sonucuna varıyor.

İsveç’te bulunan Stockholm School of Economics ve Finlandiya’daki Hanken School of Economics tarafından yürütülen araştırma, bu durumun nedenini kendini gerçekleştirme ihtiyacı üzerinden açıklıyor. Daha önce yapılan araştırmalar, girişimciliğin duygusal yükleri ve belirsiz süreçleri nedeniyle stres, korku ve hatta yas gibi duygulara yol açtığını göstermişti.

Bu araştırma ise, yeni bir iş kurma sürecinde insanların daha az para kazanmalarına ve daha uzun saatler boyunca çalışmalarına rağmen tatmin duygularının daha yüksek olduğunu gösteriyor.