Türkiye’nin ilk eğitim çiftliği olan Gercüş Ziraat Odası Çiftçi Eğitim Merkezi, kadın ve gençleri çiftçiliğe özendiriyor. Batman Gercüş Ziraat Odası tarafından başlatılan Çiftçi Eğitim Merkezi projesinin temel amaçlarından birinin tarımda kadın ve gençlerin istihdamını artırmak olduğunu ifade eden Gercüş Ziraat Odası Başkanı Şefik Öner, “Kadınlar ekmeklerini topraktan çıkarsın, kendi işlerinin patronu olsun istiyoruz. KOSGEB destekli eğitimlerimizi ağırlıklı olarak kadın çiftçilerimize veriyoruz. Bölge gençlerimizi tarıma özendirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

“Merkezi açtığımızda sınıfı doldurmakta güçlük yaşadık” diyen Öner sözlerini şöyle sürdürdü: “Köy köy dolaştım, Çiftçi Eğitim Merkezi’nin önemini anlattım. ‘Kızlarınız bize emanet. Ders bittiğinde bizzat evlerine bırakacağım’ diyerek ikna ettim. Şimdi ise gördüğümüz ilgi bizi çok mutlu ediyor. Merkeze yapılan her 50 başvurudan 40’ı genç kızlarımızdan geliyor.”

“Yılda 4 bin çiftçi eğitilecek”

Öner, finansörlüğünü GAP İdaresi’nin yaptığı merkezin Türkiye’de örnek bir çalışma olduğunu söyledi. Merkezde yılda 4 bin çiftçinin eğitileceğini belirten Öner, “Kaybolmakla yüz yüze olan milli tohum çeşitlerimizi yeniden yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Yerel çeşit tohumlarımızı ıslah ederek çoğaltıyoruz. Çiftçiye burada tohumdan hasada kadar uygulaması gereken tüm adımları anlatıyoruz” diye konuştu.

Bölgenin sertifikalı fidan ihtiyacının da yine bu merkez aracılığıyla karşılanacak. Yıllık 500 bin sebze fidesi, 200 bin fıstık fidesi dağıtılacak, ayrıca aşı odasında da üretim yapılarak yılda 200-300 bin bağ fidesi de yetiştirilecek. Merkezde pazarlama eğitimiyle birlikte, ürün desenlerinin çoğaltılması, finansman kaynaklarını sağlamanın yolları konusunda da eğitimler verilecek.

Gercüşlü kadınlar çiçek yetiştirecek

Önümüzdeki yıl hayata geçirilecek “Kadınlar Süs Bitkisi Yetiştiriyor” projesi için hazırlıkların tamamlanma aşamasına gelinmiş. Kadınlara çiçek yetiştiriciliği eğitimi vereceklerini söyleyen Öner, “Eğitimi aldıktan sonra üretip ekonomiye katkı sağlayabilecekler. Kadınları iş hayatına kazandırmak istiyoruz, kendi işlerinin patronları olsunlar diye onlarla birlikte onların hayalleri için çalışıyoruz. Bu projemizde bize KADEM’de destek oluyor” diye konuştu.

Çiftçi Eğitim Merkezi çatısı altında mini bir pazar ile fuar alanı ve solucan gübresi üretim tesisi kurulacak. Ayrıca önümüzdeki günlerde tavukçuluk ve arıcılık eğitimi verilirken, ana arı üretimi de yapılmaya başlanacak.