Gelecek soruyor; kızlar nerde kaldınız?…

Kadın-erkek eşitsizliği üzerine akademide, iş dünyasında, çeşitli merkezlerde, kamuda, STK’larda araştırmalar, incelemeler, deneyler yapılıyor. Muhtelif sebep-sonuç ilişkileri kuruluyor ki çoğunda haklılık, doğruluk payı var. Ancak bence en ama en önemli nedenlerden biri; “kadınların teknolojiden uzak durmaları, uzak tutulmaları”, “bilim ve teknoloji alanlarının neredeyse erkeklere terk edilmiş” olması…

Her türlü gelişmenin ve dönüşümün merkezinde teknoloji var. Artık insanlık bunu giderek daha net, derin ve yaygın biçimde fark ediyor. Fark ettikçe teknolojinin, kadın erkek eşitsizliğinin de temel nedenlerinden biri olduğu ortaya çıkmaya başlıyor…

Madem teknoloji her şeyin belirleyicisi diyoruz, o halde kadın aklının, emeğinin ve kapasitesinin bu hayati alanlarda olmamasının, tüm eşitsizliklerin asıl nedeni olduğunu da kavramalıyız. Dünyanın canına okuyan sorunlu denklem, daha doğrusu lanetli eşitsizliğin dibinde kadınların bilim ve teknolojideki eksikliği yatıyor!..

Evet, her türlü katmanda erkekler lehine, kadınlar aleyhine bir eşitsizlik içindeyiz. Oranları farklı ve özelikle bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde, İslamiyet’i benimsemiş toplumlarda daha yüksek. Ancak konu tüm dünyanın başına dert! En gelişmiş ülkelerde dahi eşitlik sağlanamamış durumda. Her türlü “sürdürülebilirlik” programının, stratejisinin göbeğinde “kadın-erkek, cinsiyet eşitliği, kapsayıcılık” var. Var da aksiyonların çoğu göstermelik, katkı/katılım yetersiz ve etkileri çok güçlü değil, çünkü çoğu teknoloji odaklı değil!..

Bu değişmeli. Hem de çok hızlı değişmeli. Kadınlar acilen teknolojiye girmeli. İlk adım olarak, küçük yaşlardan itibaren kodlama, temel mühendislik becerilerini öğrenmeli. Kodcu olmanın, mühendis kafasıyla yetişmenin, iyi derecede matematik bilmenin sadece kendilerine iyi bir kariyer değil, geleceğe daha iyi bir dünya hazırlamak için şart olduğu iddiası ve hayaliyle büyümeliler. Kızlar mutlaka ama mutlaka kodlama öğrenmeli, zaten doğalarında olan “algoritmik” düşünme, sorgulama, analiz, kurgulama ve uygulama becerilerini, yetkinliklerini üst seviyelere çıkarmalılar.

Son yıllarda, yerli, yabancı yayınlar, merkezler; kadınları cesaretlendirmek, kadınlara bilim-teknoloji alanında çalışmanın avantajlarını, yapılabilirliğini, yapılması gerekliliğini hatırlatmak, dürtmek, esinlendirmek için artan oranda ve dozda pek çok faaliyet, yayın, paylaşım gerçekleştiriyorlar. Çok da iyi yapıyorlar, devam…

Ancak onlara baktığımızda genellikle şöyle anonslar görüyoruz; “Teknolojideki en etkin XX kadın”, “Kadınların kurduğu dikkat çeken YY teknoloji start-up’ı” vb. Genellikle de Silicon Vadisi referanslı bu sıralamalara baktığımızda, diyelim ki listede 20 tech kadın var, bunların yalnızca 3-5’inin kodcu olduğunu görüyoruz! Oysa, örneğin tüm dünyayı değiştiren teknolojik devrimlere imza atan, bazı ülkelerin GSMH’sından büyük ekonomik değerler yaratan; Microsoft’tan Bill Gates, Apple’dan Steve Jobs, Facebook’dan Mark Zuckerberg, Google’dan Sergey Brin ve Larry Page, Amazon’dan Jeff Bezos… Bunların hepsi kodlama biliyor!.. Bildikleri için daha büyük hayaller kurup, iddialar ortaya atıp, başlayabildiler, yapabildiler.

Uzun lafın kısası; Kızlar kod bilmek zorundasınız! Anneler, kızlarınızı kodcu yetiştirin, hatta siz de mutlaka öğrenin! Kızlarınızı mühendis, bilim kadını, teknolojist olmaları için esinlendirin, yüreklendirin, varınızı, yoğunuzu bu yola yatırın. Saçma sapan Barbiler, pembiş plastik ıvır zıvır, anlamsız sınavlar değil; kodlar, bilim onların ve hepimizin geleceğini aydınlatacak.

Çünkü;

En gelişmiş ülkelerden gelen rakamlar dahi aşağıdaki gibi berbat! Bizimkileri saptayabilsek çok daha beter sonuçlar göreceğimizden eminim. O halde bomboş bir fırsat deryası kızlarımızı, kadınları, hepimizi bekliyor!

Lütfen ne kadar büyük şanslar yaratılabileceğini olduğunu görün ve atağa geçin!

 • Teknoloji start-up’larının sadece %5’i kadınların.
 • Kadınların sadece %28’i bilgisayar mühendisliği derecesi alıyor.
 • En tepedeki 100 rsik sermayesi şirketinin ortaklarından sadece %7’si kadın.
 • Bilgisayar sektöründeki kadın oranı 1991’de %31’lere çıkmış ancak sonra durgunluğa girerek %25’lere düşmüş
 • Silikon vadisindeki executive seviyelerin yalnızca %11’i kadınlarda.
 • Teknoloji sektörünü bırakan kadınların oranı (%41), erkeklerinkinin (%17) iki katından çok fazla.
 • 2017’de risk sermayesi, erkeklerin şirketlerine 58.2 milyar dolar yatırım yaparken kadınlarınkine 1.46 milyar dolar yatırım yapmış.
 • Teknoloji sektöründe çalışan 25 yaş altı bir kadın aynı yaştaki erkek çalışandan %29 daha düşük kazanıyor.
 • Kadınlar aynı iş için yapılan 100 görüşmenin 63’ünde erkeklerden daha düşük maaş teklifi alıyor.
 • Genç kızların %74’ü STEM’e ilgi duyduğunu söylüyor. Yukarıdaki istatistikler kızların teknolojiden yılma, soğuma nedenlerini açıkça anlatıyor.

Kaynak

Sıkça araştırılan bir başka konu da şirketlerin “arıyoruz ama kadın mühendis bulamıyoruz” söylemleri. Olası sebepler;

 • Kızlar için açık kaynak kurslar düzenleyen ve kar amacı gütmeyen TechGirlz’ün yaptığı araştırmalara göre ortaokul, lise çağındaki kızların %70’i anne babaları tarafından teknoloji okumaları konusunda cesaretlendirildiklerini söylüyor.
 • En çok ilgilendikleri teknoloji dersleri: Multimedya, bilgisayar programcılığı, web tasarımı.
 • Kızları teknoloji okumaları konusunda heveslendirmek, yönlendirmek gelecekteki kariyerler için çok yararlı olabilir, ancak okullar buna alt yapı, donanım ve öğretim görevlisi açısından hazır görünmüyor. Kızların %45’i bu dersler seçmediğini, çünkü kendisine önerilmediğini, haberdar olmadığını belirtiyor.
 • En önemli sorunlardan biri; kaliteli teknoloji öğretmenlerinin olmaması, diğer ders hocalarının teknolojiden anlamaması. Öncellikle teknolojiye odaklı yeni nesil öğretmenler yetiştirilmesi şart görünüyor. Öğretmenliği de daha çok kadın mesleği görenlere de buradan bir gönderme yapalım 🙂

Hanımefendiler, sevgili kızlarımız öğretmen olacaksanız, teknolojiyi herkeslerden çok sizin bilmeniz gerekiyor!

Kaynak: TechGirlz

Hanımefendiler, sevgili kızlarımız öğretmen olacaksanız, teknolojiyi herkeslerden çok sizin bilmeniz gerekiyor!

Durum çok açık. Hepimize özellikle annelere-babalara, rol model olması gereken, olan kadınlara büyük iş düşüyor!

 • Lütfen her şeyden önce kendi kafalarımızı tekno yapıp, kodlama öğrenelim.
 • Her bir kızımızı kodlama öğrenmesi, teknoloji alanında çalışması, her ne yaparsa yapsın teknolojiyle bütünleştirmesi için gerekçelerini iyi anlatıp, heveslendirelim, cesaretlendirip, rehberlik edip, önlerine olanaklar serelim. Onlara rol modeller olalım, rol modelleri gösterelim.
 • Geleceğin yepyeni potansiyel mesleklerine, iş/kariyer alanlarına odaklanalım, odaklanmalarını sağlayalım.
 • Kadın dayanışmasına, pozitif ayrımcılığa önem verelim.

Kulak kesilin bakın “gelecek sesleniyor”; kızlar nerde kaldınız?  Hadi bir an önce teknoloji öğrenin, kodlamaya odaklanın da hep birlikte daha iyi bir dünya yaratalım!…

 

Önceki İçerikWhatsApp bazı iPhone modellerine desteği keseceğini açıkladı
Sonraki İçerikKalem tutkunları Penfest 2018’de buluşuyor
Fütürist, Ekonomist, Yazar Ufuk Tarhan, ODTÜ Ekonomi Mezunudur. 1982-2005 arasında çoğunluğu teknoloji olmak üzere çeşitli sektörlerde üst düzey yöneticilik yapmıştır. 2006’da M-GEN Gelecek Planlama Merkezi’ni, 2011’de M-GEN Dijital Ajansı kurmuştur. 2002 yılında Dünya Gazetesi-Bilişim Sektörünün En Başarılı İş Kadını Ödülü’nün sahibi olan Tarhan; 2009-2012 yıllarında Fütüristler Derneği Başkanlığı yapmıştır. 1 Mart Gelecek Günü’nün yaratıcısı ve küratörüdür. Halen Türkiye’nin ilk ve tek fütürist kadın konuşmacısıdır. Gelecekçi, sürdürülebilir iş modelleri, dijital iş stratejileri tasarlar ve uygular, İş Avatarlığı yapar. Blogger, iş dünyasına odaklı çeşitli dergi ve online mecralarda köşe yazarlığı yapmaktadır. Dünyanın en iyi 100 Kadın Fütüristi listesinde (tek Türk olarak) yer alan Tarhan, defalarca 30 “SocialInfluencer” ve Twitter’da mutlaka takip edilmesi gereken 25 Türk arasında listelerinde gösterilmiştir. ODTÜ'de ve çeşitli üniversitelerde Gelecek dersleri verir. Bahçeşehir Üniversitesi’nde “İnovasyon ve Girişimcilik” alanında tez konusu da “T-İnsan” olan yüksek lisansını başarıyla tamamlamıştır. World Future Society, Association of Professional Futurists, Kagider Yönetim Kurulu Üyesidir. Lise çağındaki gençlere gelecek planlamasını anlatan “Düşlediğin Gelecek” ve herkes için geleceğin başarılı insan modelini anlatan, En Başarılı İnovatif İş Kitabı Ödülü Kazanan (2017) “T-İnsan” kitaplarının yazarıdır.