Uluslararası danışmanlık ve denetim şirketi EY’nin, kadın girişimcilerin işlerini büyütmeleri ve küresel pazarlarda rekabet edebilmelerini desteklemek amacıyla hayata geçirdiği Girişimci Kadın Liderler Programı 2018 dönemi, düzenlenen Oryantasyon Konferansı ile başladı. 2018 sınıfına seçilen 10 girişimci kadın, bir yıl sürecek eğitimler ve mentorluk desteğinden ücretsiz yararlanırken;  EY Türkiye, ülke ekonomisine katkı sağlamayı amaçladığı program ile kadın girişimcilerin küresel pazarda liderliğe yükselmelerine destek olacak.

Program katılımcılarına %50’ye varan ciro artışı getirdi
EY’nin, küresel çapta uyguladığı Girişimci Kadın Liderler Programı’nın (Entrepreneurial Winning Women Programı™) Türkiye’de uygulandığı ilk iki senede katılımcıları için büyük fark yarattı. Geçtiğimiz yıllarda EY Türkiye rehberliğinde hiçbir ücret ödemeden eğitim, mentorluk, iş geliştirme ve networking (ağ oluşturma) desteği alan kadın girişimciler; şirketlerinde %50’ye varan ciro artışı yakalamanın yanı sıra program sayesinde özgüvenlerinin pekiştiğini ve iş ağlarının genişlediğini ifade ettiler. Dünya genelinde 50 ülkede uygulanan programda yapılan etki araştırmasına göre kadın girişimcilerin, Girişimci Kadın Liderler Programı’na katılmalarının ardından şirketlerinin ortalama bileşik yıllık büyüme oranı %35 oldu.

Girişimci Kadın Liderler Programı 2018 dönemi, düzenlenen Oryantasyon Konferansı ile başladı.

EY Türkiye, ayrıca sağladığı birebir mentorluk desteği ile bir ilke imza attı ve mentorluk uygulaması sonradan başlayan EY Girişimci Kadın Liderler Avrupa Birliği Programı’na örnek teşkil etti. Bugüne kadar 2016 ve 2017’de programa seçilen 20 kadın girişimciye destek veren EY Türkiye; 2018’de de işini büyütme hedefi, tutkusu ve potansiyeli olan kadın girişimcileri destekleyerek, uluslararası pazarlarda etkin faaliyet göstermeye hazırlamayı amaçlıyor. Cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve sürdürülebilir büyümeye katkı sağlamak amacıyla düzenlenen, aynı zamanda sosyal sorumluluk ve ekonomiye katkı niteliği taşıyan program, kadın girişimcilerin, başarılı girişimciler, yatırımcılar ve iş liderlerinin bilgi ve deneyimlerinden yaralanabilecekleri bir ağa katılmasını, şirketlerini ciro ve istihdam anlamında büyütmelerini destekleyecek.

EY Girişimci Kadın Liderler Programı 2018 Sınıfı:

  1. Aslı Elif Tanuğur Samancı, SBS Bilimsel Bio Çözümler (BEE’O Propolis), Kurucu Ortak ve Genel Müdür
  2. Banu Akın Ayhan, İkizler Aydınlatma, Genel Müdür ve COO
  3. Esma Gülten Çan, Gizil Enerji, Kurucu Ortak
  4. Esra Özkan, Kaya Triko, Şirket Ortağı ve Genel Müdür
  5. Jale Ekiz, ABC Perakende, Genel Müdür
  6. Melisa Akman, Ersu Meyve, Genel Müdür
  7. Pınar Bağnur Ceyhun, Invictus Turizm, Şirket Sahibi
  8. Sevginar Baştekin, 1K Kimya (HighGenic),Yönetim Kurulu Başkanı
  9. Zeynep Arca Şallıel, Arcadia Vineyards, Şirket Sahibi
  10. Zeynep Meliha Toros, ZMT Toros İç ve Dış Ticaret, Genel Müdür