Bir eşya ne kadar eski, ne kadar yaşanmışlık taşıyorsa üstünde artık o kadar yeni ve gözde kabul ediliyor. Bu durum Etsy’deki ev ve dekorasyon uzmanlara göre, 2018’in en büyük dekor trendlerini bile geride bıraktı.

Bu yılın listesinin başında eskiler kadar sürdürülebilir ve çevre dostu dekorlarda var. Dekorasyon uzmanlarına göre değişen trendlerle birlikte lüksün de tanımı değişti. Ev ne kadar çevre dostu ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çevriliyse o kadar lüks kabul ediliyor.

Benzer şekilde, Etsy, 2019 yılında 70’lerin ev dekorunun geri dönüşünü öngörüyor. Bu sonbaharda emarelerini başlatan değişim, makrome ve hasır gibi bohem ev trendlerini adeta yeniden inşa etme çabasında. Trendlerin net bir şekilde açıklanıyor ve kabul ediliyor olmasının nedeni, ev ve yaşam kategorilerinde zaman içindeki eğilimler ve değişimlerin kesin istatistiklere dayandırılması.

Etsy’nin trend uzmanı Dayna Isom Johnson, “Bu sonbaharda en sevdiğim trend, 70’lerin ev dekorunun geri dönüşü” diyor. Belli ki el yapımı elementler daha önemli hale gelecek ve kişisel projelerle yükselen “Kendin yap” trendi en yükselen değerlerden biri olmayı sürdürecek.