Kadınların, ev işlerine dair kalıplaşmış görev tanımları “Hepimizin Elinde” adı verilen bir proje ile bir kez daha sorgulanıyor. Unilever’in ön ayak olduğu proje, proje elçisi Arzum Onan’ın da katıldığı bir toplantıyla kamuoyuna duyuruldu.

Unilever’in ev temizlik ürünleri çatısı altındaki markası Cif’in “Hepimizin Elinde” adını verdiği yeni sosyal sorumluluk projesi, ev işlerinin yalnızca kadının görevi olmadığına, aksine kadınların değer yaratabildiği pek çok farklı alanın bulunduğuna dikkat çekerek, kadınların ekonomik ve sosyal hayatta daha fazla yer almasına önem atfediyor.

Kadınların yüzde 72’si; “Ev işleri eşit paylaşılsın” 

Ev işlerinin, aile bireyleri arasında ortak bir sorumluluk alanı olduğuna dikkat çeken “Hepimizin Elinde” projesi, toplumda bu konuda kalıplaşmış düşünceyi değiştirmeyi ve farkındalık oluşturmayı hedefliyor. Proje hakkında bilgi veren Unilever Ev Bakım Kategorisi Pazarlama Direktörü Duygu Ersoy, bu konuda yapılan sosyal medya ve diğer içerik platformlarındaki 500 bine yakın bireysel kanaat paylaşımından çıkardıkları çarpıcı sonuçları paylaştı. Ersoy, “Eldeki verilere göre insanların yüzde 86’sı ev işlerini, yüzde 77’si temizliği, yüzde 79’u çamaşır yıkamayı, yüzde 69’u bulaşık yıkamayı, yüzde 72’si ise yemek yapmayı ‘kadının görevi’ olarak tanımlıyor. Diğer bir araştırmamız ise kadınların yüzde 72’sinin ev işlerinin eşler arasında eşit paylaşılması gerektiğini düşündüğünü gösteriyor. Biz de bunu tercih eden kadınların sesini duyurmak için Arzum Onan’ın da desteğiyle ‘Ev işleri Hepimizin Elinde’ diyoruz.” açıklamasında bulundu.

Arzum Onan’dan projeye özel heykel

Arzum Onan’ın projeye özel olarak tasarladığı heykel de ilk kez bu toplantıda sergilendi. Altı kolu ve dört bacağı bulunan heykel, ev işleri konusunda kendisinden beklenen tüm sorumlulukları en iyi şekilde yerine getirmeye çalışan gerçek üstü bir kadını temsil ediyor.

Projeye dair de bir konuşma yapan Arzum Onan, “Projenin merkezinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin yer alması biz kadınlar için ziyadesiyle önemli. Bu dilin de bir heykel ile buluşması ayrıca anlamlı benim için. Ev işlerinin zihinlere sadece kadının görevi olarak yerleşen bu algısını “Hepimizin Elinde” diyerek değiştirebiliriz. Kadın-erkek ayırımı yapmaksızın ev işleri tüm aile bireyleri arasında dengeli bir biçimde pay edildiğinde kadın da üretime daha çok dahil olabilir. Cif’i toplumsal cinsiyet eşitliğine katkı sağlayan bu yolculuğunda destekliyorum. Herkesi sosyal medyada sesimiz olmaya, mesajımızı paylaşmaya çağırıyorum” dedi.