Dolce & Gabbana geçtiğimiz Cuma günü, Çinlilerle ilgili ırkçı stereotiplerle dolu reklam kampanyası DG Loves China” ve markanın kurucularından Stefano Gabbana’nın basına sızan sözleriyle ilgili özür diledi. Hem reklam kampanyası hem de Stefano Gabbana’nın açıklamaları büyük yankı uyandırmıştı. Tepkiler, Dolce & Gabbana’nın Shanghai defilesinin iptal edilmesine yol açarak şirkete milyonlarca dolara mal olmuştu. 

Markanın kurucuları, yayınladıkları videoda Çin’e duydukları büyük sevgiden bahsediyorlar. Domenico Dolce “Ailelerimiz bize dünyanın her yanındaki farklı kültürlere saygı göstermeyi öğretti,” derken, Stefano Gabbana “Bu deneyimi ve bundan aldığımız dersi asla unutmayacağız. Böyle bir olay asla tekrar yaşanmayacak” dedi. İkili özür diledikleri videoyu, Çince “Üzgünüz” diyerek noktalıyor.

 

Ne olmuştu?

Markanın Instagram üzerinden yayınladığı reklam kampanyasında, Çinli bir model chopstick’lerle çeşitli İtalyan yemeklerini yemeye çalışıyordu. Modelin bir İtalyan tatlısı olan cannoli yemeye çalıştığı videoda, Çince konuşan bir erkek sesi “Senin için fazla mı büyük?” diye soruyordu. Üç videoluk bir seri halinde hazırlanan ve Çin pazarını hedef alan kampanya, arkasında çalan müzikten, kullanılan dekora ve seçilen modelin hal ve tavrına kadar modern Çin’in yeni yüzüne ait olmayan stereotipik ve modası geçmiş önyargıları pekiştirmekle suçlandı. 

View this post on Instagram

#DGlovesChina ? More like #DGdesperateforthatChineseRMB lol.  In a bid to further appeal to luxury's covetable Chinese consumers, @dolcegabbana released some hella offensive “instructional” videos on the usage of chopsticks.  Pandering at it's finest, but taken up a notch by painting their target demographic as a tired and false stereotype of a people lacking refinement/culture to understand how to eat foreign foods and an over-the-top embellishment of cliché ambient music, comical pronunciations of foreign names/words, and Chinese subtitles (English added by us), which begs the question—who is this video actually for?  It attempts to target China, but instead mocks them with a parodied vision of what modern China is not…a gag for amusement. Dolce & Gabbana have already removed the videos from their Chinese social media channels, but not Instagram.  Stefano Gabbana has been on a much-needed social media cleanse (up until November 2nd), so maybe he kept himself busy by meddling with the marketing department for this series. Who wants to bet the XL cannoli “size” innuendos were his idea? Lmao. • #dolceandgabbana #altamoda #rtw #dgmillennials #stefanogabbana #shanghai #chinese #italian #cannoli #meme #wtf #dumb #lame #chopsticks #foodie #tutorial #cuisine #italianfood #asianmodel #asian #chinesefood #dietprada

A post shared by Diet Prada ™ (@diet_prada) on

Ardından basına sızan Instagram mesajlarında Stefano Gabbana ile model Michaela Tranova arasında geçtiği görülen konuşmalar, tepkileri iyice şiddetlendirdi. Karşılıklı mesajlarda, Tranova reklam kampanyasına karşı çıkıyordu. Gabbana ise modeli “köpek yediği için” ırkçı ilan ediyor ve “Çin tam bir [bir dizi kaka emojisi] ülkesi” diyordu. Ardından da “Çin, cahil pis kokulu mafya” yazıyordu. Dolce & Gabbana, bu mesajlarla ilgili yaptığı açıklamada, sosyal medya hesaplarının hacklendiğini iddia etti. 

View this post on Instagram

As @dolcegabbana prepares to mount their next runway show in Shanghai this coming evening (7:30PM) and the rest of Instagram fawns over what’s sure to be an overly lavish “love letter” to China, we’ll be wondering if we’ll see chopsticks as hair ornaments, take-out boxes as purses, or even kimonos misappropriated as Chinese costume. Time will tell. For now, we’ll let y’all simmer on this DM between Stefano and Dieter @michaelatranova (chronology is reversed in slides). Word has it that they’re still in the process of model casting (over 200 Asian girls scheduled)…wouldn’t let them walk the show if we were their agents lol. Also, curious what the Chinese government will think of their country being called shit basically…especially considering how strict they are on who to allow to enter the country on work visas based on a thorough social media background checks. • #DGTheGreatShow #DGlovesChina #runway #fashionshow #cancelled #racism #dolceandgabbana #altamoda #rtw #dgmillennials #stefanogabbana #shanghai #chinese #china #wtf #dumb #lame #asianmodel #asian #dietprada

A post shared by Diet Prada ™ (@diet_prada) on

Haberlerin yayılmasının üzerine Çin’in sosyal medya platformlarından Weibo’da #BoycottDolce hashtag’i trend oldu. Pek çok model markanın defilesine katılmayacaklarını açıkladı ve markanın Shanghai defilesi son dakikada iptal oldu. Alibaba ve JD.com gibi Çin merkezli online alışveriş siteleri, markanın sayfalarını kaldırdı. 

Bu ilk gafları değil

Bütün bu tepkilere rağmen, yine de kurucuların özür dilemesi şaşkınlıkla karşılandı. Irkçılığın pek de istisnai olmadığı moda dünyasında bile aşırı bulunan Dolce & Gabbana kurucuları, daha önce de pek çok açıklamalarıyla tepki toplamıştı. Bu açıklamalar, tüp bebeklere “sentetik” demekten gladyatör sandaletlerini “köle sandaleti olarak” tanımlamaya, Selena Gomez’e “çirkin,” Kardashian kardeşlere ise “dünyanın en ucuz insanları” demeye kadar uzanıyordu. Ayrıca kendileri de gay olmalarına rağmen, eşcinsellerin evlat edinmesine karşı olmaları, Melania Trump’a olan destekleri ve cinsel tacizin etkilerini küçümsedikleri konuşmalarıyla da hatırlanıyorlar.

Çin’in en hızlı büyüyen lüks ürün pazarlarından biri olmasının, ikilinin önceki olayların aksine bu olayın ardından özür dilemesinde etkili olduğu düşünülüyor. 2017’de Çin’de lüks tüketim ürünleri piyasasının yıllık değeri 72 milyar dolar olarak hesaplanıyordu. Özür videosunun ardından, Gabbana ve Dolce’nin tam olarak yaptıkları şey yüzünden değil de, insanları gücendirdikleri için özür dilemesini eleştirenler de oldu. Videonun, markanın Çin pazarıyla ilişkilerini düzeltip düzeltmeyeceğini ise zaman gösterecek.