Çocuklara yönelik akıllı filtre programları ve eğitim alanındaki yazılımlarıyla dikkat çeken GoGuardian, çocukları intihardan koruyan bir yazılım geliştirdi. Beacon adı verilen yazılım, çocukların intihar yönelimleri karşısında uyarı veriyor.

K12 öğrencilerinin intihar ya da kendi kendine zarar verme riskini değerlendiren Beacon, ABD’de yaklaşık 5 milyon öğrencinin dahil olduğu 4 bin okul bölgesinde kullanılmaya başlandı. Yazılım, ‘risk altındaki öğrencilerin, ihtiyaç duydukları yardıma hızlı bir şekilde ulaşabilmelerine yardımcı olacak bir erken uyarı sistemi’ olarak tanımlanıyor.

Çevrimiçi aramalarda anında alarm veriyor

Beacon, okullar tarafından öğrencilere sağlanan bilgisayarlara, öğrenci davranışlarını taramak için yerleştirilen bir program. Chromebook ve Windows işletim sistemi ile çalışan bilgisayarlara kurulabilen sistem, öğrencilerin günlük çevrimiçi aktivitelerini analiz ederek ve riskli durumlarda alarm vererek okul yöneticilerini ya da okul psikologlarını uyarıyor. Kullanıcı öğrencilerin, çevrimiçi aramalarında intihara yönelik bilgileri taramaya başladığı an alarm konumuna geçen Beacon, yönetici kontrol panelinden ilgili öğrencinin kimliğini ve iletişim bilgilerini açıyor.

Sistemin alarma geçme davranışı, beş parametreye göre belirleniyor. Bunlar; genel intihar araştırması, genel intihar düşüncesi, yardım ve destek, kendine zarar verme ve aktif planlama… Örneğin, “Bir ilmik nasıl bağlanır?” şeklinde yapılan bir arama, ‘aktif planlama’ olarak işaretleniyor.

GoGuardian CEO’su Advait Shinde bir röportajında, “Beacon, neredeyse bir sene boyunca test edildi ve bu süre zarfında, haftada yaklaşık 2 bin vaka tespit etti. Beacon tarafından uyarılan okul personeli, bazı durumlarda ebeveynlerin soruna tam zamanında müdahale etmelerini sağladı.” dedi.