Anne ve kızı, yepyeni bir start-up projesi ile meme kanseri teşhisinde giyilebilir teknoloji üretti. ‘Triwi’ ile, meme kanseri teşhisinde giyilebilir teknoloji dönemi çok yakın.

Triwi, Adanalı bir anne ve kızının Start Up’ı… Geçtiğimiz hafta İzmir’in Urla ilçesinde düzenlenen Hack’n Break Açık İnovasyon Konferansı’nda, kadın ve kadın sağlığı yararına çok önemli bir buluşu sergilediler. Ürünleri, nano-teknolojik kumaştan üretilen ve meme kanserine erken teşhis koyan giyilebilir bir donanım… Daha doğrusu bir sütyen…

Triwi, Alara Akçasız ve annesi Zeynep Akçasız tarafından, henüz bebek adımlarıyla büyüyen bir girişim. Ama anne kızın Triwi’nin geleceğine dair umutları parlak. Sağlık teknolojilerine odaklanan girişimlerini, genç ve dinamik bir ekiple büyütmeyi ve şirketleşmeyi planlıyorlar.

“Kadınlar Ne İster”

Triwi, anne ve kızının, “What Women Want” yani “Kadınlar Ne İster” cümlesini kendilerine sorarak yola çıktıkları bir fikir. İngilizce cümlenin içerdiği 3 adet W harfine atıfta bulunmak için girişimlerine ‘Triwi’ adını vermişler. En önemli buluşları, meme kanserine yönelik erken teşhis oranını artırmayı hedefleyen giyilebilir teknolojik bir çözüm. Bu fikri, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün teknoparkında bulunan ofislerinde geliştirerek hayata geçirmişler. Kadınlar adına fayda yaratmayı amaçlayan buluşları, diğer taraftan her 8 kadından birinde görülen meme kanserinin erken teşhisi ve kadınların ilerleyen evrede hastalığın yıpratıcı ve kötü etkilerinden korumayı amaçlaması açısından da sosyal bir girişim.

Kendilerine, kadınların daha güçlü, daha sağlıklı ve daha güvenli olmalarını vizyon belirleyen Triwi’nin yeni buluşu, meme kanseri teşhisinde evde kendi kendine muayeneye alternatif bir yöntem olarak ortaya çıkıyor. Giyilebilir teknolojik ürün özelliği taşıyan Triwi Sütyen, ayda sadece 5 dakikalık bir kullanım süresi ile meme dokusunu muayene ederek, sonuçları mobil uygulama aracılığıyla bildiriyor. Buradan da anlaşılıyor ki sütyen hem tekstil hem de bilgi teknolojisi know-how’ı barındırıyor. Sütyenin içine yerleştirilen özel tekstil malzemesi, meme dokusuna doğru şişerek, yüzeydeki bozulmaları ve kitleleri tespit ediyor. Muayeneden elde edilen veriler, özel bir algoritma vasıtasıyla görselleştirilerek cep telefonlarına aktarılıyor.

Sonuç olarak Alara ve Zeynep Akçasız, bu buluşları ile kadınların meme kanseri kabusunu, yine kadınların kendilerinin analiz edebileceği bilimsel verilerle yenmelerine yardımcı oluyor.