ABD Gazi İşleri New York Harbor Sağlık Sistemi’nin Brooklyn Kampüsü’ndeki Gastroenteroloji ve Hepatoloji Şefi, VISN 3 Karaciğer Kanseri Ekibi Direktörü ve Brooklyn Amerikan Gastroenteroloji Üniversitesi Yönetici Kurulu üyesi Dr. Ayşe Aytaman, ABD Karaciğer Vakfı tarafından ‘yılın doktoru’ seçilen ilk kadın doktor oldu.

1976 yılında Amerikan Karaciğer Hastalığı Araştırma Derneği (AASLD) girişiminde kurulan ABD Karaciğer Vakfı, bu yıl 18’incisini düzenlediği ‘Onur Galası’ etkinliğinde ödülü Ataman’a teslim etti.

Gazi İşleri Departmanı Genel Başkanı Dr. Patrick Malloy, “Bu Dr. Aytaman için büyük bir gurur. Bu başarı Dr. Aytaman’a karaciğer kanseri ve karaciğer yetmezliğinin uzun vadeli sonuçlarını önlemek için tarama ve tedaviyi destekleyerek Hepatit C salgınına müdahale etmek de dahil olmak üzere önceliklerine eğilme fırsatı sunuyor” dedi.

Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Douglas Dieterich ise “Bu, Dr. Aytaman’ın gurur duyulacak büyük bir başarısı. Dr. Aytaman Hepatit C hastalığı konusunda hem askeri hastaneler, hem de Amerika çağında bir lider” yorumunu yaptı.

Yirmi yılı aşkın süredir savaş Gazileri için hizmet veren Brooklyn NYC HHS hastanesinde görev yapan Dr. Aytaman, gazileri ve eğitmenliğini yaptığı öğrencilerini yaptığı her şeyin en büyük ilham kaynağı olarak gördüğünü ve meslektaşları tarafından verilen bu ödülün Gazi İşleri Departmanı’nın çalışmasına verdiği destek nedeniyle mümkün olduğunu belirterek, “Bu, benden çok Gazi İşleri’nin başarısı” dedi.

Erzurum’dan Hawaii’ye, Miami’den New York’a 200’ün üstünde tıp doktoru yetiştiren Aytaman’ın klinik araştırma ilgi alanları, ileri karaciğer hastalıkları, hepatoselüler karsinom, kronik ve ilerlemiş karaciğer hastalıklarında sisteme dayalı performans artışı ve nakil öncesi ve sonrası Hepatit C tedavisindeki epidemiyoloji ve araştırmalar olarak açıklandı.

Ayşe Aytaman Hakkında

Ayşe Aytaman, İstanbul’daki Avusturya Lisesi’nden birincilikle mezun olduktan sonra, tıp eğitimini Avusturya Eğitim Bakanlığı’ndan tam burslu okuduğu Viyana Üniversitesi’ne tamamladı. Brooklyn’deki SUNY Sağlık Bilimleri Merkezi’nde gastroenteroloji ve hepatoloji eğitimlerini tamamladıktan sonra, Brooklyn’deki VA New York Harbor HCS’deki fakülteye katıldı. 1999 yılında VA sistemine klinik eczacılık ve karaciğer psikolojisi dahil ederek ilk multidisipliner viral hepatit takımını oluşturdu. 2012 yılında, VA Kamu Sağlığı’ndan aldığı bir hibe ile, ağır tele-sağlık/sanal tele-tıp teknolojisinden yararlanarak ilk çoklu tesis ve çok disiplinli VISN geniş hepatosellüler karsinoma ekibi ve SCAN ECHO karaciğer kanseri tümörü kurulunu kurdu. Ekip, 2012’den beri Yıllık VA Ulusal Karaciğer Kanseri Zirveleri düzenliyor. Aytaman, halen VA sistemindeki Hepatit C’nin sistematik olarak yok edilmesinde görev alan VISN 2 (VA Bölgesel) Hepatit C ekibiyle birlikte çalışmaktadır.

Aytaman, şu anda ABD genelinde hizmet vermekte olan 200 gastroenteroloji ve hepatoloji uzmanını eğitti ve onlara danışmanlık yaptı. Ulusal ve uluslararası düzeyde davet edilen bir konuşmacı oldu. Aynı zamanda TASL (Türk Karaciğer Araştırma Derneği) üyesi olan Aytaman, derneğin misyonunu desteklemektedir. Ayşe Aytaman halen Amerikan Gastroenteroloji Koleji’nin seçilmiş bölgesel yöneticisidir.