T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve ören yerlerindeki ticari alanların işletme yetkisine sahip Anadolu Kültürel Girişimcilik (AKG), Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ve Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü (DÖSİMM) iş birliği ile, kadın girişimci ve tasarımcılara yönelik bir yarışma düzenledi. Anadolu’nun Kadın Gücü adını taşıyan yarışma sonucunda seçilecek ürünler, AKG yetki alanlarındaki müze mağazalarında satışa sunulacak.

Anadolu’nun Kadın Gücü yarışmasında, Türkiye’nin dört bir yanından kadın üretici ve tasarımcılar, 5 ayrı kategoride yarışacak. Takı, Tekstil, Ev & Dekorasyon (Züccaciye), Kahve Seti kategorilerinde satışa sunulmaya hazır ürünler yarışırken İllüstrasyon kategorisinde yaratıcı çizgiler arasından seçim yapılacak.

“Kazanan ürünler yeni kültür elçilerimiz olacak”
Anadolu Kültürel Girişimcilik İcra Kurulu Başkanı İ. Halil Korkmaz, projeye ilişkin açıklamasında “Anadolu’nun zengin birikimini kendi yaratıcı dokunuşlarıyla yorumlayan kadın üretici ve tasarımcıları, yarışmamıza katılmaya davet ediyoruz” diyen Korkmaz, şöyle devam etti: “İstatistiklere göre Türkiye’de turizm amaçlı seyahat edenlerin yüzde 15’i müze mağazaları da ziyaret ediyor. Bu oran dünya genelinde yüzde 25 civarında. Bizler de doğru tasarım ve ürünlerle bu oranı önce yüzde 20’ye sonra da yüz de 25’lere çıkarmayı hedefliyoruz.”

Yarışmaya  www.anadolununkadingucu.com adresi üzerinden başvuru yapılabilecek ve başvuru süresi 10 Ocak 2019 tarihinde sona erecek.

Rakamlarla müze mağazacılığı:

*Türkiye’de Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 300’ü aşkın müze ve ören yeri bulunuyor.
*AKG, 133 müze ve 147 müze mağazası ile hizmet veriyor. İhale şartnamesi gereği yıl sonuna kadar gerekli görülen tüm noktalarda mağaza açılması planlanıyor.
*Yapılan araştırmalara göre müze ziyaretçilerinin yüzde 15’i müze mağazalarını ziyaret ediyor.
*Türkiye’deki müzeleri yılda 20 milyon kişi ziyaret ediyor.
*Müzeleri ziyaret edenlerin 90’ını yabancı turistler oluşturuyor.
*Şu anda müze mağazaları aracılığıyla müze ziyaretçilerinin yüzde 15’ine dokunulabiliyor. AKG yurt dışında yüzde 25’i bulan bu oranı arttırmayı hedefliyor.
*Müze mağazalarını ziyaret eden profilin en çok tercih ettiği ürün grupları ev&dekorasyon, takı (nitelikli bijuteri ), yayın&medya, tekstil kategorilerinden oluşuyor.