5 Kasım haftası gökyüzü… Çıkmaz savaş

Scott Sanders Eternal Stalemate

7 Kasım’daki yeni ay, 16 Kasım’da Venüs’ün geri hareket bayrağını Merkür’e devretmesi ve 23 Kasım’da gerçekleşen dolunay ve burç değiştiren gök cisimleri ile önümüzdeki haftalar oldukça ilginç gelişmelere gebe gibi görünüyor. 

Son olarak Venüs’ün nasıl da Athena’ya ya da bir yaralı savaşçıya dönüşerek evine en azından bir süreliğine, döndüğünü anlatmıştım. Onun girdiği bataklığın kalbine şimdi Ay ve Güneş birlikte giriyor ve Venüs’ten nefret ederek yanyana geliyorlar. Suyun dibi, yani abis, Satürn’ün yönetimindedir aslında. Yani nesnel gerçekler, evren kanunları… Venüs, Satürn’e güveniyor. Bu bir ilahi adalet olacak. Ya da İngilizcede dendiği gibi “şiirsel adalet”. Karşındaki insanla aynı noktaya sık sık gelirsin bazen fark edip yargılamalarına pişman olursun, bazense farkında bile olmazsın… 

Akrep’in kıskacında ikiye bölünecek tek beden gibi davrananlar. Bu her alanda olabilir. Partilerde, hükümette, belki borsada, arkadaş gruplarında… Ayrılıklar ve ikiye bölünmeler ortaya çıkıyor. Tartışmalar, kopmalar… Zira çember hızlı dönmeye başlıyor. Ve bu dönemde hiçbir savaş kazanılamayacak. Hep kazanmak üzereyken bir sürprizle karşılaşacağız. 

Gökyüzü diyor ki, 

Karşınızdaki insanın cehennemine dokunmayın. Herkesin bir savaşı, bir sırrı vardır. Ve bir gün elinizde kürekler karşınızdaki kişinin arka bahçesini gizliden eşelemeye başlarsanız bu aralar mayına denk gelme ihtimaliniz yüksek, bu riski göze alıyor musunuz? Hem sadece bir patlama değil olacak olan, ortaya saçılanlar da bildiğiniz dünya düzenini değiştirecek. Kim kimi tutuyor, kim kimin tarafında… Hepsi değişebilir. Kişisel olarak aklımız ve kalbimiz arasındaki ayrım daha belirgin hale gelebilir. 

Ama daha önemlisi, 

Bahçenize mayın döşemeye ya da karşı tarafa ajanlar göndermeye devam etmeyi tercih edebilirsiniz elbette. Fakat her şey değişmekte. Gökyüzü eşine az rastlanır bir hızla değişiyor. Bu savaşlara, çatışmalara devam edenler, aynı yedi uyurlar gibi kalacak. Bir uyanacaklar ki çap değişmiş, şehir değişmiş, kral değişmiş… Uyanma vakti. Dileyelim ki yüzyıllarca süren bir uyku olmasın. 

Nelere uyanmalı mesela? Ne diyor gökyüzü? 

Taraftarlıkta şefkat yoktur. En çok sesi çıkan taraftar, maçın sonunda en birlik halinde hisseden ve en deşarj olmuş kitle olur. Bu kadar. İçine şefkat kattığımızda ise belki azalırız ama aile haline döner kalabalık. 

Çatışmalar ve gerilimler arttıysa bir yerde arkada, gürültüden istifade edip sinsice işleyen bir mekanizma vardır. Ne zaman tepkisel davranıp öfkelensek mesela aslında arkasında geçmiş yaralarımız, komplekslerimiz işliyordur. Çatışmayı bırakıp arkamıza dönmeyi başardığımız anda bu döngü kırılır. Kazanan olmayacağı belli ise arkada işleyen şey her ne ise onu yakalamak için güzel bir zaman. 

Dünyayı algılamak için ne yapıyoruz? 

Bu konudaki alışkanlığımızı bu zamanlarda rafa kaldırmalı, çünkü bu alanlar kör olacak. Algılarımızı her zamankinden daha çok açmaya çalışmalı, sessizce yeşeren çiçeklere bakmalıyız. 

Koç / Yükselen Koç: 

Ekonomik olarak yakında biraz rahatlıyacaksınız. Yeni birşeyler öğrenmek, felsefe, mesleki eğitim gibi konular gündeminizde olabilir. Seyahat etme fırsatları doğabilir. Bu dönemi hayata bakışınızı dönüştürmek için iyi kullanın. Kaygılarınız artık azalırken bu süreçte öğrendiklerinizi biraz olsun pratiğe dökme imkanı bulabilirsiniz. Sosyal çevrenizi güçlendirmek, hem felsefi hem psikolojik sohbetlere katılmak size iyi gelecektir. 

Boğa / Yükselen Boğa: 

Gelirinizde değişiklik olabilir sevgili Boğa. Bir süredir epey sıkıntılı oldu gökyüzü sizin için, giderek rahatlıyorsunuz. Bu süreçte çevrenizdeki sevgiyi hissetmeye odaklanmalı, dostlarla bir araya gelip hayaller kurmalısınız. Öte yandan alkol tüketimine dikkat edin. Hayatınızda siz mi evlilik ve iş yaşamınıza yön veriyorsunuz yoksa onlar mı sizi şekillendiriyor bunu keşfetmeniz gerek. Miras ya da eşinizle ortak varlıklar konusunda gelişmeler yaşayabilirsiniz. 

İkizler / Yükselen İkizler: 

Bir süredir süregelen çatışma ve sağlık problemlerinin yavaş yavaş yoluna girdiği bir döneme giriyorsunuz. Hayattan yeniden keyif almaya başlayabilir, eski sevgilinizle yeniden bir araya gelmeyi deneyebilirsiniz. Fakat bunu iki kere düşünün. Hayat tam istediğiniz gibi akmıyor gibi hissediyorsunuz, bu dönem iyi ve kötü diye yargılamadan akışa şahit olmayı öğrenmek, tutunmamak sizin için önemli. 

Yengeç / Yükselen Yengeç: 

Ev ve yuva alanında güzel gelişmeler olabilir. Taşınma konusu gündeme gelebilir. Son dönemde kendinizi size verilen değer, çocuklarınız ve aşk konularına gark olmuş buluyordunuz. Bu alan yavaşça tenhalaşırken bu konulardaki sorunlarınıza bazı çözümler bulmaya başlıyorsunuz. Bir süredir yarattığınız projeleri masaya koyabileceğiniz bir süreç olacak. 

Aslan / Yükselen Aslan: 

Buhran yavaş yavaş dağılırken Aslanlar karşılarındaki insanın konuşmalarına alınmayı bırakıp bunları kendilerini yüreklendirmek için söylenen sözler olarak kullanmaya başlayabilir. Evden çıkıp hayattan keyif almaya başlayabileceğiniz bir dönem. Arkadaşlarınızla eğlenceli etkinlikler yapabilirsiniz, yalnız bu sırada fazla para harcamamaya dikkat etmelisiniz. 

Başak / Yükselen Başak: 

Maddi anlamda biraz rahatlama yaşıyorsunuz. İşlerinizi devam ettirmek için beklediğiniz para gelebilir. Bir süredir sürekli kısa seyahatler yapmak zorunda kalıyor ya da kardeşlerinizle ilgili sıkıntılar yaşıyordunuz, bunların ağırlığı artık azalıyor. İlginizi biraz daha kendinize döndürme şansı buluyorsunuz. 

Terazi / Yükselen Terazi: 

Maddi kaygılar ve güvende olma problemi ağırlığını yitirirken Teraziler kendilerini bol bol yazıp konuşurken bulacak. Büyük büyük konularda kısa kısa konuşmalar yapabilir, bol bol anlatıp dinleyebilirsiniz. Kısa seyahatlerin de gündemde olacağı bu süreçte eğitim vermek ve eğitim almak sizin için muhtemel. 

Akrep / Yükselen Akrep:

Ek iş ya da yeni farklı bir gelir kapısı düşüncesi giderek daha cazip gelebilir. Öte yandan bu konuda odaklanma güçlüğü çekebilirsiniz. İkili ilişkilerde biraz daha kontrolü bırakmaya yöneliyorsunuz, bu kadar analiz yeter belki de. Hayatınız önemli değişikliklere gebe olabilir, miras ya da eşinizle ortak varlıklarınız ile ilgili gelişmeler yaşanabilir. 

Yay / Yükselen Yay: 

Bugünler evlilik kararı alabilir, ortaklıklar kurmaya karar verebilirsiniz. Önemli kararların, fırsatların ortaya çıkacağı bir uzun döneme giriyorsunuz. Acele etmemekte fayda var.  Arkadaşlarınızla ilgili daha önce fark etmediğiniz bazı şeyleri fark edebilirsiniz. Kök salmak, yuva kurmak gibi istekler ortaya çıkabilir. Plan yaparken varsayımlarda bulunmamanız, gerçeklere hakim olmanız gerekiyor aksi takdirde zorlanacaksınız. 

Oğlak / Yükselen Oğlak: 

Bir süredir disipline girdiniz ve çevreye bir karizma saçıyorsunuz. Hayallerinize yönelik düşünceleriniz artık iç dünyanızı aydınlatmaya ve güzel fikirler olmaya başlayacak. Bunları da dış dünya ile paylaşmaktan çekinmeyeceğiniz bir döneme giriyorsunuz. Kariyerinizde olumlu yönde bir gelişme yaşanabilir. 

Kova / Yükselen Kova:

Sosyal hayatınızın canlanacağı, gelirinizin artacağı bir döneme giriyorsunuz. Kariyer ve eğitim hayatı size olumlu yönde geri dönüyor. Kariyerinizdeki trafik azalıyor. Bu dönemde aklınızda olan atılımları fazla beklemeden yapmanızı öneririm. 

Balık / Yükselen Balık: 

Kariyer hayatı sıkıcı ve buhranlı olmaktan çıkıyor diyebilirim. Bu alanda güzel gelişmeler yaşayabilirsiniz. Bir süredir maddi olarak sıkıntı yaşıyorsunuz ve bu ara bu konuda bir rahatlama olabilir. İlişkilerde istikrar ve şefkat temelli güzel akışlar yakalanabilir. 

Önceki İçerikNetflix’ten 1.80cm boyundaki genç kızlara fırsat!
Sonraki İçerikDesa’dan Can Yaman’a özel koleksiyon
Ceren Aral 2004 Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Ardından bir yandan kitap çevirirken bir yandan Karma, geçmiş yaşamlar, yoga, ezoterizm, mitler, enerji çalışmaları, rüyalar ve tarot ile ilgilenmeye başladı. Makedonya'da bir enstitüde Kibele mitleri ve inançsal ritüeller üzerine araştırmalar yaptı (2008-2010). Daha sonra Roehampton Üniversitesi' nde çocuk edebiyatı yüksek lisansı (2012-2014) yapan Aral, bu yüksek lisansı boyunca mitleri ve masalları Jungiyen bakış açısı ve kültürel antroloji temelinde inceledi, arketipler üzerine araştırmalar yaptı. Jung ile tanıştıktan sonra Astroloji ile de ilgilenmeye başladı. Astrolojiyi öncelikle evreni ve kendini tanımanın bir yolu olarak gördü çalıştıkça ve yıllardır içine gark olduğu semboller, ezoterizm, karma, mitoloji ve analitik psikoloji gibi konularla ne kadar paralel olduğunu fark etti ve öğrenmeyi hiç bırakmadı. Ceren Aral profesyonel astroloji danışmanlığı veriyor.