29 Ekim haftasında gökyüzü yeniden dengeyi yakalıyor

31 Ekim 2018 Çarşamba günü sabah 8:30’un haritasına bakarak başlıyorum. Venüs’ün yuvaya dönmesine bir kalmış, Ay ise “yol ve tekamül evi”nde, yuvasında. Venüs hem geri harekette, hem düşüşte hem yanık iken bir de Uranüs ile tam karşıt açı yapıyor. Yuvaya dönerken adeta bir savaşçıya ya da Athena’ya dönüşüyor. İlk bakışta ürkütücü olan bu durum, biraz daha ince bakıldığında başlayan bireysel dönüşümlerin müthiş bir taçlanması olarak görünüyor. Zira Uranüs tam da Miraç yıldızının üstünde. Bu tür dönüşümsel şansları yakalamak elbette kişinin kalbini ne kadar açtığı, evreni ne kadar dinlediği ile ilgili… Özellikle ilişkiler konusunda ve ekonomik olarak kalıcı değişimler söz konusu. Ne yönde bir değişim olacağı biraz bizim elimizde, elbette biraz da kişisel haritalarımızla ilgili. Adolf Hitler’in haritasında da Miraç bu anın haritasında olduğu yerde idi. Yarattığı dönüşüm ise insanlığın yarası olarak kalıcı oldu.   

Ay düğümleri burç değiştirmeye hazırlanıyor. Bir yandan Merkür’ün Yay’a geçmesi ve Ay’ın da hafta içinde Aslan burcunda olmasıyla geçtiğimiz haftalarda eksikliğini çektiğimiz ateş elementi uyanmaya başlıyor. Gökyüzü, element anlamında tekrar dengeyi yakalıyor. 

Gerçek yol yuvaya giden yoldur…. 

Yuvaya dönüşü anımsatıyor bu hikaye. Ejderhalarla dövüşmüş, labirentlerde kaybolmuş bir dişi savaşçı, eve dönüş yolunda sanki. Tekrar sevileceği, seveceği, sarmalanacağı yere, yuvaya dönüş yolunda. 

Ve o karanlıklarda, derinliklerde geçirdiği zamandan sonra, kendi şehrinin silüetini gördüğünde ufukta, seviniyor biraz. Fakat şehir kapısından geçerken büyülü birşey oluyor ve “ben şehrimin kraliçesi olabilir miyim?” diye düşünüyor. Şehre adımını attığı anda ise anlıyor her şeyin değiştiğini. Elbette tüm yüzleşmelerden sonra dönüşen kendisi… Bu şehri eskiden olduğundan daha çok sevdiğini fark ediyor. Birçok şeyi affettiğini, önemsiz saydığı birçok şeyin artık önemli olduğunu. Kendisini eskiden olduğundan daha iyi tanıdığını da. Kraliçe olmak belki seçimsiz bir sorumluluk, bir zorunluluk. 

Sevgi, zorunluluklara nasıl sıkıştırılır?

Oysa O, dağın içindeki labirentlerde gezerken ve şehrinin kapısından geri geçerken ruhu havalanıp kuş oldu, özgür oldu. Bir yerin kraliçesi olmak da bir boyunduruk altına girmek olabilir mi? 

Böyle düşünen bir kraliçenin yönettiği şehir, elbette eskisinden farklı olacaktır. Ve kendisi değiştiğinde şehrin de değiştiğini anlıyor. Hiç de kraliçe gibi hissetmiyor belki, en azından eski kraliçe tanımına uyduramıyor kendini. Şehre dönmeden, yer altındaki labirentlerin orada kendisini şehre uğurlarken sıkıca sarılan kral da fark ediyor durumu ve düşmanı oluyor.   

Ait hissettiğimiz alan, ilişkiler, mekanlar ile aramızdaki bağ şaşırtıcıdır. İçerinin dışarıyı nasıl da etkilediğini en net şekilde gördüğümüz alan aidiyet alanıdır. Bizdeki her değişim bu alanı dönüştürür. Bu alanın ışığı, rengi, dokusu değişir. Aslında bir çeşit ana rahmi yaratmaya çalışıyoruzdur farkında olmadan. Tecrübe ettiklerimizle bu alana nasıl bir ışık yansıtacağımıza biz karar vereceğiz. 

O halde yuvaya dönülmez… Yuvaya ilerlenilir

Venüs de yuvaya dönüşten vaz geçip, şehrin tekamülünü tamamlamasının kendisinin elinde olduğunu anlayacak ve çemberi tamamlamak üzere tekrar uzaklaşacak yuvadan. Dağın içinden geçerken daha cesur olacak. Dağ da aynı dağ olmayacak hem… Varmak istediği yer bir monarşi mi yoksa demokrasi mi yol şekillendirecek. 

Yuvayı iyi hayal etmek, hayalleri iyice öze harman etmek gerek, zira Venüs hayallerin tahtında… Şehrin tepesinde oturmuş ve yola çıkmadan önce şehre bakıyor tepeden. Nasıl yapılandıracağını düşünüyor. 

Koç / Yükselen Koç: 

Bir yandan dünyaya kendinizi nasıl yansıttığınız konusunda kendinizi baştan inşaa ederken, bir yandan da artık sevilmeyi öğrenmeye başlayacaksınız. Hayır, çevrenizdeki insanlar değişmiyor, siz bu konuyu deneyimlemeyi tercih ediyorsunuz. İkili ilişkileri sorguladığınız bir süreçten sonra yeni bir bakış açısıyla, yeni bir karşılaşmaya hazır olun. Bir süredir yaşadığınız sağlık sorunları yatışmaya başlıyor. Sizin açınızdan iyi ile kötü kabul ettiklerinizi tekrar sorgulama zamanı. 

Boğa / Yükselen Boğa: 

Romantik ilişkilerde karşı tarafı çok daha iyi anlayıp kendinizi daha iyi hissedeceğiniz bir süreç. Anlamak ve iyi hissetmek muhakkak ilişkiye başlamak, devam etmek anlamına gelmez, bazen de bu anlayış bitişi getirir, seçeneklere açık olun. Zihninizi artık karşınızdaki insanlardan alıp kendinize döndürün, lüzumsuz savaşlara, çatışma ortamlarına girmeyin. Bu sizin için oldukça zorlayıcı bir hafta olabilir. Bazen uzaktan seyretmek yakınlaşmaktan iyidir. 

İkizler / Yükselen İkizler: 

Günlük yaşam oldukça çalkantılı olabilir bir süredir. Son günlerde ve hafta başında kendinize daha güvenli hissedecek ve çatışmaları lehinize kullanabileceksiniz. Fakat çatışmalara da çok kolay çekiliyorsunuz. İçten içe yaptığınız kurguları yavaş yavaş karşınızdaki kişi ile paylaşmaya başlıyorsunuz. Bu konuda dikkatli olmalısınız, şimdilik şartlar eşit görünebilir fakat kısa süre sonra karşınızdaki kişinin eli sizden üstün olacaktır. 

Yengeç / Yengeç: 

Her şeyi gereğinden fazla analiz etme eğiliminde olduğunuz bir süreçtesiniz. Bir yeniden inşaa ve disipline girme döneminde olduğunuz için bu analiz etme halini lehinize kullanmanız çok mümkün; çocuklar, tekamül ve yaratıcılık konularına odaklanmalısınız. Yuvanız ve kazancınız hakkında daha belirgin değişimler olabilir. Eşinizle ortak gelirinizde kesintiler olabilir, zaten bir süredir bu kesintiyi yaşıyor olmalısınız. Bu dönemi ihtiyaç ve isteklerin ayrımına vardığınız bir dönem olarak düşünebilirsiniz. 

Aslan / Yükselen Aslan: 

Yaşamla ilgili birçok şeyi sorgulayıp dibe indiğiniz dönemde arkadaşlıklarınız ve hayattaki amacınız üzerine yaşadığınız derin tefekkür hafifleyip iç sıkıntınızın azalmasına katkı sağlıyor. Bana göre, Akrep’e rağmen bir süredir haritanın en zorlu burcunun sakinisiniz. Bu süreci hayatın büyük ve keskin bir virajı olarak düşünün. Öz sevgi ve öz saygı konusuna eğilin ve acele adım atmaktan, öfkeden kaçının. Şayet gerekli yerlerde yardım alırsanız süreç daha kolaylaşır ve viraj güzel yerlere kıvrılır. 

Başak / Yükselen Başak: 

Seyahatler ve eğitimle geçen bu süreçte maddi durumunuzda olumlu bir değişiklik olabilir, fakat bu ancak kısa süreli bir ferahlık sağlayacaktır. Kardeşleriniz ile ilgili gelişmeler hayatınızda oldukça odak noktası olmuş durumda. Sözlerinize ve konuştuklarınıza şimdiye kadar dikkat etmediyseniz, artık etmeye başlayın zira yakında hepsi bir bir ortaya dökülebilir ve zor duruma düşebilirsiniz. 

Terazi / Yükselen Terazi: 

Bir süredir kendinizi fazla hafife alıyor ve anlamsız buhranlar içinde buluyor olabilirsiniz. Kendinize geleceğiniz bir süreç olacak ve bu süreçte muhakkak çevrenizi sanatsal anlamda donatmak, sanatsal faaliyetlere katılmak size iyi gelecektir. Yukarıda anlattığım hikayedeki savaşçı kadının burcunuzun yöneticisi Venüs olduğunu düşünürsek bu özellikle sizin için yuvayı ve kendinizi yeniden keşif. Hastalıklara açık olduğunuz bir dönemdesiniz. 

Akrep / Yükselen Akrep: 

Kendinizi bir yandan derinleşmiş ve dönüşüm içinde hissederken bir yandan da oldukça farklı ve enerjik hissediyor olabilirsiniz. Burcunuza biriken kalabalık yavaş yavaş dağılırken ilişkinizi yeni bir bakış açısıyla yeniden gözden geçirme fırsatınız oluyor. Belki de yaraları oldukları gibi kabul edeceksiniz. Ek gelir konusuna odaklanabilirsiniz. 

Yay / Yükselen Yay: 

Mental ve fiziksel olarak oldukça aktif bir döneme giriyorsunuz. Bu dönemde şayet bekarsanız karşınıza birileri çıkabilir. İlişkiniz varsa sevgilinizin size olan aşkının yeniden kıvılcımlandığını görebilirsiniz. Bir süredir görüşmediğiniz arkadaşlarınızla ya da uzaktan gelen arkadaşlarınızla görüşme fırsatı bulabilirsiniz. 

Oğlak / Yükselen Oğlak:

Hayal dünyanız ve iç sesinize fazlaca yoğunlaştığınız, bunları da hemen ortaya koyduğunuz bir dönem olacaktır. Öte yandan çok fazla düşünüp uyku problemi yaşayabilirsiniz. Bir süredir üzerinde düşünüp kurguladığınız kariyer adımlarını tekrar rayına koyma fırsatı bulabilirsiniz. Çocuklarınız ile ilgili bazı farkındalıklar kazanabilirsiniz ve onlarla ilişkilerinizde olumlu etkiler olabilir. 

Kova / Yükselen Kova: 

Yakın arkadaşlarınızla keyifli sohbetleriniz olabilir ayrıca kazancınızdan memnun olabilirsiniz. Akrep burcundaki tüm kalabalığı nicedir üstünüzde hissediyorsunuz, bu kalabalığın dağılmaya başladığını söyleyeyim. Hayat ve kendinizle ilgili isteklerinizi kariyerinize aktardığınız bir dönemdesiniz fakat artık kısa bir süreliğine de olsa kendinize dönmeye ve yuvanızla ilgilenebilmeye başlayacaksınız. 

Balık / Yükselen Balık: 

Miras ya da aileden alınan maddi destekler konusunda bir düzenleme yaşıyorsunuz. Ayrıca kardeşler ile ilgili de olumlu değişimler olabilir. Kariyeriniz ile ilgili planlar bol bol gündeme gelebilir, çevrenizdeki otorite figürleriyle de bu konuda fikir alış verişinde bulunabilirsiniz. Ev ve yuva konularıyla ilgili güzel gelişmeler yaşayabilirsiniz. 

Önceki İçerikTürkiye’de bir ilk: FeminİSTANBUL Şiir Festivali
Sonraki İçerikCumhuriyet’imizin 95. yılı kutlu olsun!
Ceren Aral 2004 Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Ardından bir yandan kitap çevirirken bir yandan Karma, geçmiş yaşamlar, yoga, ezoterizm, mitler, enerji çalışmaları, rüyalar ve tarot ile ilgilenmeye başladı. Makedonya'da bir enstitüde Kibele mitleri ve inançsal ritüeller üzerine araştırmalar yaptı (2008-2010). Daha sonra Roehampton Üniversitesi' nde çocuk edebiyatı yüksek lisansı (2012-2014) yapan Aral, bu yüksek lisansı boyunca mitleri ve masalları Jungiyen bakış açısı ve kültürel antroloji temelinde inceledi, arketipler üzerine araştırmalar yaptı. Jung ile tanıştıktan sonra Astroloji ile de ilgilenmeye başladı. Astrolojiyi öncelikle evreni ve kendini tanımanın bir yolu olarak gördü çalıştıkça ve yıllardır içine gark olduğu semboller, ezoterizm, karma, mitoloji ve analitik psikoloji gibi konularla ne kadar paralel olduğunu fark etti ve öğrenmeyi hiç bırakmadı. Ceren Aral profesyonel astroloji danışmanlığı veriyor.