22 Ekim haftası gökyüzünün fısıldadıkları: Neyi arıyorsun? 

Tarihte bazı özel insanlar kalabalıkların içinden tekrar tekrar ayağa kalkar. Kalabalıkların içinde yerleri yoktur, çok daha büyük kanunlardan güç alırlar. Heybelerinde kulağa tuhaf gelen fikirler taşır, cesur adımlar atılmasını talep ederler. Gelecek, bu insanlar aracılığıyla sözünü hiç sakınmadan konuşur. 

– Rainer Maria Rilke (1899) 

Bu hafta, Güneş’in burç değiştirmesi, Uranüs ve Venüs’ün de eşlik ettiği dolunay ile göksel olarak oldukça hareketli görünüyor. Bu hafta farklı şeylerden bahsetmek istiyorum. Birey de her şeyin bir parçası olsa da, toplumsal olandan bahsetmek. 

Bu aralar en sık sorulan soru: Venüs retrosunda saçımı/burnumu yaptırabilir miyim? 

Cevap: Akrep sizin saçınızla değil çok daha derinlerle ilgilenmenizi istiyor, bu yüzden derinleşmemek için bahane ettiğiniz bu gibi konuları bertaraf etmek isteyebilir. 

Soru: Peki ne gibi derin konular? Eski sevgililer dönüyor mesela? 

Cevap: O da saç gibi bir surettir. O sevgilinin sendeki manasına, oradan yola çıkarak dünyaya katacaklarına bakabilirsin. 

Akrep enerjsinden çok bahsettik son haftalarda. Fakat Akrep’in bir müthiş yönü daha vardır. Akrep burcuna yerleşmiş gezegenler bizi çok iyi bir tarihçi ya da bilim insanı yapabilir. Bu burcun didikleme, konuya derinlemesine hakim olma, derinlere indikçe de fark edilmemiş olanları keşfetme, dışarı yeni bir buluş ile çıkma konularında sunduklarını… dedikodu yaparak, ara bozarak ya da insanların sırlarını didiklemek gibi kulvarlarda kullanabiliriz. 

….

Ya da olayların özüne inmek ve keşif yapmayı kendi yaşantımızda bu buluntularla insanlara ışık tutmak için kullanabilir, arkadaşlarımıza gerçekten yardımcı olabiliriz. Bilim, tarih ya da psikoloji gibi alanlarda yeni buluşlar yapabilir, yerin dibinden geleceğe ışık tutabiliriz. 

Soru şu: Ne bulmak istiyoruz ve bulduğumuz şey ile ne yapacağız? 

Cevap: Öncelikle birşeyler aradığımızın farkında mıyız? Zira farkında değilsek cevaplar karşımıza dikildiğinde onları göremeyeceğiz. 

Ya da sürekli bir şeyleri didikleyip olayların detaylarını, detayların ayrıntılarını bulmaya çalışırken, karşımızdaki kişilerin ne düşündüğünü etraflıca öğrenmek isterken mutlaka bir şey bulacağımızı biliyor muyuz?  

O halde iki soru daha çıkıyor karşımıza. Ne istediğimizi biliyor muyuz ve bulmak istediğimizden emin miyiz?  

Peşine düştüğümüzde ufkumuzu genişletecek, bizi yeni mekanlara getirecek sorularla haşır neşir olmalıyız. Eşimizin bizimle olmadığı zamanlarda nerelerde, kimlerle, ne yapıyor olduğunun peşine düştüğümüzde ya da kim, ne zaman bizim hakkımızda ne konuşmuş, komşumuz gizli gizli ne işler çeviriyormuş gibi soruların cevapları yaşamımıza nasıl katkılar sağlar? 

Belki hepimiz bilimsel buluşlar, tarihsel keşifler yapamayız fakat hepimiz bunlara kulak kesilebilir ve bunları politikalar üstü görmeye çalışabiliriz. Dolunay sahnesinde ön plana çıkan Uranüs ve Venüs üstü örtülmeye çalışılan ve hepimizi ilgilendiren bir takım gelişmelerin üstünü açmaya çalışacak gibi görünüyor. Marjinalize edilen fikirler, olaylar, buluşlar ve kişiler toprağın altından çıkabilir. Bunlara örnek ne mi olabilir? Mesela karalanmaya çalışılan bilim insanları, uçuk bulunan felaket senaryoları… İklim değişikliğini türlü doğa olayları ve bireyleri görünür şekilde etkileyen kirlilik ile daha fazla görmeye başlayacağız. Tsunami/deprem, volkan/yangın haberleri alabiliriz örneğin. Ve sorun, her kilit gibi anahtarıyla birlikte geliyor aslında… görmek isteyelim yeter. Bilim insanları ve bu alandaki girişimcilerin zor duruma düştüklerini görebiliriz. Ama soruyu unutmayalım, biz kimin özel hayatında ne yaptığı ile ilgilenmiyoruz, bizim aradığımız şey gerçekten hepimizi ilgilendiren bilgiler. 

Ve söylemeliyim ki, harita Ay düğümlerini de harekete geçiriyor. Bir süredir cerayan eden kutuplaşmalar ve fanatiklik değişmeye mahkum ediliyor. A partisinin neferliği, B partisinden nefretiniz ile meşhur olabilirsiniz ve bir sabah B partisinin ne kadar haklı olduğunu ya da A partisinin ne kadar hatalı olduğunu hissederek uyanabilirsiniz. Okyanusun dibinde keşfedemediklerimizin dağların zirvesinde keşfettiklerimizden onlarca kat fazla olduğunu hatırlamalıyız. Birilerinin dipte neler olduğunu bize anlatması değil, gerçekten girenlerin sözleri, araştırmaları dinlenmeli.  

Geçmişte kapandığını düşündüğümüz olayların su yüzüne çıkması, üstü örtülüp haberimiz bile olmamış konuların ayyuka çıkması söz konusu olabilir. Ayrıca travma ve acılarla da yüzleşmek ve bu yüzleşmelerden farklı şifalar üretmek de gökyüzün gösterdikleri arasında. 

Burada yüzleşmelerin niteliğine bakmak önemli. Dışarı sızan ya da patlayarak ortalığa saçılan sırları ve kini hakikate ulaşana dek yakmalı, küllerini suya atmalı. Yana yana sonunda esansı çıkmalı derinlerde saklananların. Önemli olana, anahtar olana ulaşana dek. Bu bir arınma ve dönüşüm dönemi. 

Ayrıca aç gözlülüğün sonunda nasıl da patlamaya sebep olabileceğini, ayağını yorganına göre uzatmamanın insanı nasıl da aciz hale getireceğini görebiliriz. Aşırı hırs ve aç gözlülükle hareket ettiğimizde dostlarımızın bizi aniden bırakıp gitmesini izlemek savaş alanında pişman bir şekilde kalmamıza sebep olabilir. Zira aç gözlülük de surete, maddeye takıntılı olmak demektir ve gökyüzü bizden görünen yüzün altına inmemizi ve evrensel olanı ilgilendiren konuların peşine düşmemizi istiyor. 

Burçlara göre bu hafta: 

Koç / Yükselen Koç: 

Bir süredir belki de eleştirildiğinizi, hareketlerinize dikkat etmeniz gerektiğini düşünüyorsunuz. Kendinizi bu yönden biraz baskı altında hissediyor olsanız da bunun aslında nedeni kendinize hep karşınızdaki insanın gözüyle bakmaya çalışmanız. Karşınızdaki insanların düşüncelerine çok fazla kafa yoruyorsunuz ve onların bundan haberi yok. Neyse ki bu süreç bitmek üzere. Bu süreçte ilişkilerinizi ve hayatınızı daha sevgi dolu bir hale getirmek ve tanıdıklarınızdan dostlar yaratıp olumlu anlamda sosyalleşebilmek istiyorsunuz. Sosyal çevre ve toplum gözündeki yeriniz ile ilgili bazı düzenlemeler dolayısıyla tavır ve alışkanlıklarınızda değişikliklere gitmek isteyebilirsiniz. Bu hafta kendinizden daha emin hissedeceğiniz ve desteklendiğinizi göreceğiniz bir hafta olacak. 

Boğa / Yükselen Boğa:

Hem iş hem de romantik ilişkilerinizde karşınızdaki insanla ilgili her şeyi didiklediğiniz, yorganları yüklükten bir bir çıkarıp silkelemeye kalkıştığınız bir dönemdesiniz. Ve bu konuya bu kadar büyük bir enerji verirken elbette karşınızdaki kişi aleyhine birçok şey bulabiliyor ya da ilişkinizi zora sokuyorsunuz. Öte yandan bu denli odaklandığınız şeye akıyor bütün enerjiniz, böylelikle hayatınızın belirleyicisi de bu alan oluyor, bu yüzden dikkat etmelisiniz. Tüm bunlar olurken niyetiniz ilişkiyi sürdürmek ya da başlatmak mı yoksa haklı olmak mı? Ve haklı olduğunuzda yine iki şıkkınız var; ilişkiden beklentileriniz mi önemli yoksa sosyal statünüz mü? 

İkizler / Yükselen İkizler: 

Özellikle sosyal statünüz yani medeni hal ve kariyeriniz ile ilgili yanılgılarınız olabilir. Bu yanılgılar ise kendi kendinizi çıkmaza sokmanıza sebep oluyor. Çatışmaya meyilli olduğunuz bir önemdesiniz ve bu çatışmalar bir takım yüzleşmeler ile neticelenebilir. Herkesi karşınıza almamaya dikkat edin. Sağlığınıza dikkat etmelisiniz ve bu dönemde ortaya çıkan sağlık sorunlarının altında psikolojik sebepler olduğunu düşünebilirsiniz. Kontrolünüz dışında kalan konulara çok fazla enerji harcıyorsunuz. 

Yengeç / Yükselen Yengeç: 

Çocuklar, keyifli etkinlikler ve aşk hayatınıza yoğunlaştığınız bu dönemde sizi zorlayan konuları kişisel gelişiminize katkı olarak kullanmaya devam ediyorsunuz. Öte yandan bu konuda son viraj duygusal anlamda yoğun bir yüzleşme ile tamamlanacak. Hem kendiniz hem de ilişkinizin sadeleştiği ve dönüştüğü, uzun bir süreçtesiniz. Mesleki yaşantınızda da hareketlilik olabilir ve geliriniz artabilir. 

Aslan / Yükselen Aslan: 

Ay başından beri özellikle evde gerginlik yaşayabileceğiniz ve kendinizi, köklerinizi sorguladığınız bir süreçte olduğunuzdan bahsediyorum. İkili ilişkilerde de benzer gerilimler yaşıyor olabilirsiniz. Depresyona meyilli bir görüntü olsa da, gerilimleri itici güce dönüştürebilirsiniz. Değişiklik yapmaya, belki de taşınmaya, karar verebilirsiniz. İçinde bulunduğunuz dönem duygusal olarak oldukça dalgalı. 

Başak / Yükselen Başak: 

Her türlü ikili ilişkilerinizde karşınızdaki kişileri anlamanız büyük oranda yansıtmaya dayalı olabilir. Yani karşınızdakinin ne düşündüğünü bildiğinizi sanıyor olabilirsiniz. Bu uzunca bir dönem böyle olabilir, bu yüzden iletişimde açık olmaya ve dinlemeye odaklanın. Kardeşleriniz ya da komşularınız ile ilgili geçmişe dair yüzleşmeler yaşayabilirsiniz. Günlük iletişiminizde yargılamalardan ve iletişimin dedikoduya dönmesinden kaçınmalısınız, zira son 3 haftadır sözler geri döndürülemeyecek etkilere sahip. 

Terazi / Yükselen Terazi: 

Hayatınızda yavaş ama köklü değişimler oluyor, bu uzun bir süreç. Bu dönemde ise sizi bazı duygusal yüzleşmeler bekliyor. Unutmayın, bu süreçte hayat sizi dolaylı olarak destekliyor ve sıkıcı durumlarda bile önemli hissetmenize katkı sağlıyor. Hayatınızda sadeleşmeye ve disipline girmeye, adımlarınızı dikkatle atmaya teşvik ediliyorsunuz. Attığınız adımlarla ilgili destek arıyorsunuz. Aşk hayatınız tutkulu olabilir ve bu alanda ipleri tamamen aşık olduğunuz kişiye kaptırdığınızı düşünebilirsiniz (aşk biraz da böyle değil midir) ama kısa süre sonra bir adım geri çekilip biraz daha makul bakabileceksiniz, elbette bu aşkın biteceği anlamına gelmez. 

Akrep / Yükselen Akrep: 

İlişkinizde ön plana aldığınız şey temelin sürdürülebilir ve sağlam olması. Öte yandan, temelin taşıyamayacağı kadar çok yük biniyor olabilir ilişkinize. Bu dönemde aşk konusunda geçmiş sıkıntı ve travmalarla yüzleşebilir, yuvayı kurtarıp sosyal statüyü korumak ile yüzleştiklerinizi iyileştirmek ya da bu konuda adımlar atmak arasında seçim yapmanız gerekebilir. 

Yay / Yükselen Yay: 

Sırların ortaya çıkabileceği, özellikle aile içinde yüzleşmelerin olabileceği bir süreçtesiniz. Bu yüzden dikkatli olmalı, size ait olmayan yüklerin altına girmekten kaçınmalısınız. Yakın çevrenizde olgun davranmak zorunda kaldığınız bu dönemde, aynı tavrı romantik ilişkinizde de sürdürmeniz ilişkinizi sıkıcı hale getirebilir. Farklı alanlardaki ilişkilerinizi birbirinden ayırmak ve tavırlarınızı ona göre düzenlemek zorlaşabilir. 

Oğlak / Yükselen Oğlak: 

Hayallerinize ve sevdiklerinize odaklandığınız bu sırada da hayatınızda bir sadeleşme ve disipline girdiğiniz bir süreç. Kariyeriniz konusunda bazı düzenlemeler yapmak, derinleşmek ve ilerlemek için mesleki anlamda kendinizi geliştirmenin yollarını aramak olumlu olacaktır. Gerginliklerinizin azaldığı ve aklınıza yatan fırsatların çoğaldığı bir süreç. 

Kova / Yükselen Kova: 

Bir süredir olaylar karşısında daha rahat ve daha net bir tavır takınıyorsunuz, bu anlamda da rüzgarı arkanıza almıştınız. Öte yandan biraz daha zorlanacağınız bir döneme girmek üzeresiniz. Ana konular işiniz ve maddi durumunuz olurken, kendi isteklerinizi biraz geri planda bırakıp bu konulara odaklanıyorsunuz. Rahat seyreden ilişkinizde bazı sürtüşmeler başlayabilir. 

Balık ve Yükselen Balık: 

Yurt dışını düşünmeye devam ediyorsunuz, bu sırada yakınlarınız ve akrabalarınız ile ilgili gündemler sizi meşgul edebilir, yüzleşmeler yaşanabilir. İlişkinizde ufkunuzun açıldığı ve yeni şeyler öğrendiğiniz bir dönemdesiniz. Özellikle ekonomik durumunuzla ilgili pek dillendirmediğiniz planlar yapıyor olabilirsiniz, ayrıca para biriktirmeye başlayabilirsiniz. Yakınlarınız ve ekonomik durumunuza odaklanacağınız ve birikiminizi artırabileceğiniz bir dönem. 

 

Önceki İçerikAllergan Türkiye’de yeni atamalar
Sonraki İçerikCadılar Brett Kavanaugh’ya büyü yaptı
Ceren Aral 2004 Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Ardından bir yandan kitap çevirirken bir yandan Karma, geçmiş yaşamlar, yoga, ezoterizm, mitler, enerji çalışmaları, rüyalar ve tarot ile ilgilenmeye başladı. Makedonya'da bir enstitüde Kibele mitleri ve inançsal ritüeller üzerine araştırmalar yaptı (2008-2010). Daha sonra Roehampton Üniversitesi' nde çocuk edebiyatı yüksek lisansı (2012-2014) yapan Aral, bu yüksek lisansı boyunca mitleri ve masalları Jungiyen bakış açısı ve kültürel antroloji temelinde inceledi, arketipler üzerine araştırmalar yaptı. Jung ile tanıştıktan sonra Astroloji ile de ilgilenmeye başladı. Astrolojiyi öncelikle evreni ve kendini tanımanın bir yolu olarak gördü çalıştıkça ve yıllardır içine gark olduğu semboller, ezoterizm, karma, mitoloji ve analitik psikoloji gibi konularla ne kadar paralel olduğunu fark etti ve öğrenmeyi hiç bırakmadı. Ceren Aral profesyonel astroloji danışmanlığı veriyor.