MIX Festival

MIX Festival, 16-17 Kasım’da farklı müzik türlerinin en sevilen isimlerini Zorlu PSM çatısında buluşturuyor.

Zorlu PSM’nin iki gün boyunca aralıksız olarak dans pistine dönüşeceği festivalde, Paris’in hip-hop ve old-school disco kulüplerinden Le Baron’un dikkat çeken ikilisi Polo & Pan, Norveç’li müzisyen Aurora, Mabbas, Sophie Hunger, Losless, Tender, Emancipator Ensemble, Hey! Douglas, BaBa Zula, Turkish Edits, Monality, Barış K gibi isimler var.

 

 

Persona

Tiyatro Öteki Hayatlar, 2018 yılında tüm dünyada doğumunun 100. yılı kutlanmakta olan ünlü İsveçli sinema ve tiyatro yönetmeni Ingmar Bergman’ın ölümsüz eserini sahneye taşıyor.

‘Öteki’ hayatların peşinden koşan grup, bu projede empati kavramını merkeze alıyor; ama bunu yaparken aynı zamanda da tiyatronun biçimsel katkılarını mümkün olduğunca sürece dahil ediyor.

17 Kasım’da Bomontiada’da izlenebilir.

 

Tutunma Noktası: Tuba Merdeşe

Bilsart 16 Kasım – 29 Kasım tarihleri arasında Tuba Merdeşe’nin ‘Tutunma Noktası’ isimli solo sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, ismini Tuba Merdeşe’nin video yerleştirme işinden alıyor. Zamanın döngüselliğinde sürekli akış halinde olan yaşam gibi hareket hiç durmaz. Her şey akış halindedir, fakat bu akışların hızı artarak devam etmekte ve insanlığın yaşam merkezlerine doğru hız kazanmaktadır. Bu tuhaf uzam, zamanda dünyayı aynı çatı altında bir ev olarak görmek, evimizde olmayı öğrenmektir. 

 

Komik Tiyatro

İstanbul Tiyatro Festivali’nin açılış oyunu olan ‘Komik Tiyatro’, Teatro Piccolo’yu sekiz yıl aradan sonra yeniden festival sahnesiyle buluşturuyor. Goldoni’nin commedia dell’arte tiplemelerinin ve maskelerinin ötesine geçerek özgün karakterler yarattığı oyun, klasikleri güncel bir bakışla ele alan yönetmen Roberto Latini imzasını taşıyor. 17-18 Kasım tarihlerinde, UNIQ Istanbul’da…

 

 

Signe – Chris Calvet

Gama Art Gallery, 17 Kasım – 9 Aralık tarihleri arasında Fransa’nın çağdaş sanatçılarından Chris Calvet’nin Signe adlı sergisine ev sahipliği yapıyor.

Küratörlüğünü Şule Claire Altıntaş’ın yaptığı sergi, resim, fotoğraf ve performans gibi farklı sanat dallarını birleştirerek çalışmalarına devam eden Calvet’nin eserlerinden oluşuyor.

 

 

Esra Kayıkçı Quartet

Esra Kayıkçı Quartet, 18 Kasım Pazar 14.00’da, Morning Jazz Sessions kapsamında, Tamirane sahnesinde!

Esra Kayıkçı’nın ilk albümü ‘Bozgun Hatıra’dan çalınacak dinamik besteler ve caz standartlarından oluşan repertuvarı ile vokal ve bas gitarda Esra Kayıkçı’ya, saksofonda Yahya Dai, gitarda Hakan Kamalı ve davulda Fırtına Kıral eşlik ediyor!

Etkinlik ücretsiz.

Birsen Tezer

Birsen Tezer, 17 Kasım’da Sanat Performance’ta hayranları ile buluşuyor. İlk albümü Cihan’ı 2009 yılının Temmuz ayında yayımlayan Birsen Tezer, uzun süredir sahnede de birlikte çalıştığı müzisyen arkadaşları Derin Bayhan (davul), Emre Tankal (elektrik gitar), Gürol Ağırbaş (bas gitar), Tunç Öndemir (akustik gitar) ile yola ikinci albümleri “İkinci Cihan” ile devam ediyor.

 

 

 

Garanti Caz Yeşili: Joan Osborne Sings The Songs of Bob Dylan

Grammy adayı dünyaca ünlü vokalist Joan Osborne, son projesi “Songs of Bob Dylan” ile Garanti Caz Yeşili konserleri kapsamında 17 Kasım’da Zorlu PSM’de! Saygın, tutkulu bir performans sanatçısı ve duygusal bir söz yazarı olan Joan Osborne, kendi jenerasyonunun en saygın seslerinden biri olmayı başardı. Yedi Grammy müzik ödülü adaylığı bulunan, dünya çapında milyonlarca albümü satılan Osborne, son projesi Songs of Bob Dylan ile Bob Dylan’ın sevilen şarkılarına feminist bir yorum katarak yeni tatlar yaratıyor.

 

Hakikat, Elbet Bir Gün

D22, 18 Kasım’da yeni sezona Berkay Ateş’e 25. Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’nü kazandıran, Serkan Salihoğlu’nun yönettiği ‘Hakikat, Elbet Bir Gün’ oyunuyla merhaba diyecek.

Bütün normallerin değiştiği, değerlerin alt üst olduğu ‘uzak’ bir ülkede, hepimizin cebinden çıkması muhtemel o son mektubun şarkılarla beraber anlatılan, etkileyici hikayesi. Uzak olmayan bir distopya.

 

Mario Batkovic

İsviçreli akordeon sanatçısı Mario Batkovic, 17 Kasım’da Salon IKSV’de.

Akordeonun böylesine deneysel, alışılmadık ve büyüleyici olabileceğine ilk defa tanık olacaksınız.

 

 

 

Nekropsi

İstanbul progresif sahnesinin kült ismi Nekropsi, uzun bir aradan sonra 17 Kasım’da yeniden Babylon sahnesinde! 5 senelik bir aranın ardından geçtiğimiz aylarda “Sekizler” ve “Ta Ta Du” teklilerini dinleyicileriyle paylaşan Nekropsi, yeniden sahnelere dönüyor.  Nekropsi, geçtiğimiz aylarda paylaştıkları yeni şarkılarının yanı sıra uzun zamandır çalmadıkları parçalar ve grubun solo projelerinden kesitler ile sahnede olacak.

 

Sınırların Ötesi: Ronit Elkabetz

Pera Film, toplumun sınırlarına karşı özgürlüğü için mücadele eden çarpıcı kadın karakterleri canlandırmış Ronit Elkabetz’e saygı duruşu niteliğinde bir seçki sunuyor. Sınırların Ötesi seçkisi kapsamında 18 Kasım Pazar günü saat 15.00’te aile ve evlilik kavramlarını genç bir adamın yaşadıkları üzerinden trajikomik bir anlatıyla gösteren Geç Evlilik, saat 17.00’de ise bir konser için İsrail’e giden Mısırlı bir polis bandosunun ülkeye varır varmaz yaşamaya başladığı talihsizliklerle dolu trajikomik öyküsüyle Bandonun Ziyareti Pera Müzesi’nde!

 

Kassandra – Krops Tiyatro

Ünlü Alman yazarı Christa Wolf, Kassandra anlatısıyla, mitolojik bir figürü gömülü yerinden çıkarıp, ona kendi yorumunu da katarak, bize geçmiş ve gelecek arasında bir köprü kurar.  

Dilek Güven’in yönettiği Kassandra oyunu, 17 Kasım’da Endless Art Taksim sahnesinde…