Haftaya iki kötücül arasına giren ve sürgünde olan Ay ile başlıyoruz. İyimser ve genişlemek isteyen yanımız ile gerçekçi yanımız ya da yaşamın gerçekleri çatışıyor ve belki inancımızı kırıyor. Güzelliğe, sevgiye sahip değilmişiz, fani beklentilerimize ulaşmak çok zormuş gibi hissedebiliriz. Gerçekleri kabul etmeden, içinde bulunduğumuz durumun makul bir değerlendirmesini yapmadan bir şeyler beklemek, harekete geçmek ne kadar mümkün olabilir ki zaten? Şayet hafta başını hayıflanarak değil de durum değerlendirmesi yaparak geçirirsek hafta ortasında kendimizle daha barışık olabilir, hafta sonu ise güzellik, keyif, iyilik gibi konuların suretimizden ötede olduğunu ve bolluk ve bereketin kişinin mutlu olması, aile ortamı, bilgiye ulaşma isteği gibi konularda yattığını görebileceğiz.  

Jupiter’in Yay burcuna girmesinin hemen ardından, bu hafta da Mars Balık burcuna giriyor. Aslına bakarsanız bu da eril enerjinin kendi potansiyelini keşfetmesi ile ilgili bir dönem olacak. İrade gücümüzü, eyleme geçme şekillerimizi, yani eril yanımızı düşüneceğiz. Eril enerjiyi eski zamanlardan kalma bir algı ile idrak ediyoruz ve bu algının yenilenmesi gerekiyor.  Eskiden irade gücünü ortaya koymak için yumruğu masaya vurmak, eline kılıç alıp bir yerleri fethetmek gerekiyordu belki de. Oysa şimdi bunların çok da yeri yok toplumda. Artık şiddetli ve sert irade gücü sergileme yöntemleri hiç prim yapmıyor. İstediğimize varmak, almak, varlığımızı ortaya koymak için kaşlarımızı çatıp sesimizi yükselttiğimizde kaybetmeye başladık belki. Bu zamanların hem bireysel hem toplumsal olarak eril ve dişi enerjileri dengelemeye başladığımız, geleneksel algıları sorgulayıp dönüştüğümüz zamanların başlangıcı olduğuna inanıyorum. 

Mars her ne kadar Su burçlarında gücünü yitiriyor gibi görünse de aslında bu burçların üçlü yönetiliği de Mars’ındır. Su burçları sessizdir, Mars ise kılıcını kuşanıp bağırarak koşmak ister çoğu zaman. Artık Mars enerjisini yani irade gücü ve eril yanımızı suda işler hale getirmenin vakti geldi. Bu hafta Balık burcuna girecek olan Mars, Jüpiter’in yönetiminde olacak. Bu alan Purva Bhadrapada menzilidir aynı zamanda ve bu menzili de (tropikal vedik) Jüpiter yönetir. Burada Mars dünya malına değil maneviyata hakim olmak isteyecektir. Onu Yay burcundan iten Jüpiter ise yenilenmesini ve bilgeliğe kavuşmasını ister. Yumuşak güç yani sakin, şiddetsiz fakat kararlı bir irade gücü istiyor gökyüzü. 

Mars ve Venüs’ün antisiyal kavuşumları ve Mars’ın Venüs’ü yüceltiyor olması yumuşak irade gücünü keşfedebilirsek, toplumsal cinsiyet konusundaki yaraları da hızla sarabileceğimizi, iki enerjinin dengelenebileceğini gösteriyor. Venüs daha yeni Mars’ın topraklarındaydı ve onu belki de anladı. Su burcunda yumuşak gücü anlayamayan bir Mars ani patlamalar yaşayabilir, kıstırılmış ve gücü elinden alınmış gibi hissedeceğinden öfke kontrolünü kaybedebilir. Kurban rolüne girmek, kendini kurban saymak da Balık burcunun tuzaklarından biridir. 

Oysa su, her kaba girer, her şekli alır, önünü keserseniz toprağın altından gider gideceği yere. Yani eril kararlılık en yüksek derecede, su burçlarında   ifade eder kendini. O halde tsunami olmaktansa çay olalım. Kararlılıkla akıp yatağımızı derinleştirirken, ileri uzanalım, önümüze çıkan taşı, kayayı umursamadan üstünden, yanından, altından akmak için kullanalım enerjimizi. Biz bir sudan savaşçı olalım ve çevremizdekilere korku değil huzur, minnet verelim. 

Koç/Yükselen Koç: 

Ufkunuzun açılacağı, yepyeni şeyler öğrenebileceğiniz bir döneme giriyorsunuz. Farklı şeyler duyup öğreneceğiniz, belki de eğitim alacağınız, yüksek öğrenim alanına eğilebileceğiniz bu süreçte hiçbir yeni bilgiye sırtınızı dönmemenizi öneririm. Bu dönemde özellikle ikili ilişkiler ile ilgili kendinize dair yeni keşifleriniz olabilir, nostaljiye kapılabilirsiniz. Fakat nostaljiyi kişisel gelişiminize katmanın melankoliden daha iyi bir seçenek olduğunu hatırlayın lütfen. Kendinizi güçsüz hissediyorsanız yumuşak gücünüzü henüz keşfetmemişsiniz demektir. 

Boğa/Yükselen Boğa: 

Yakın arkadaşlarınız ile ilgili duygu ve düşüncelerinizin yoğunlaştığı bir döneme giriyorsunuz. Bu alanda arkadaşlarınızla ilişkilerinizde karşılıklı beklentileriniz uyumlu olmayabilir, ya da aranızda bazı sırlar söz konusu olabilir. Diğer yandan romantik ilişkinizin arkadaşlık yönünü de yeniden keşfedebilirsiniz. Girişimlerinizden maddi ya da manevi geri dönüş alabileceğiniz bir dönem. 

İkizler/Yükselen İkizler: 

Aşık olmak ile çaresiz olmak arasındaki fark belirgin gibi görünür ama zaman zaman flulaşır. Buna dikkat etmenizi öneririm. Bu dönemde önünüze çıkan fırsatları kullanamama ihtimaliniz var, bunun olmaması için kişisel çıkarlarınızı biraz geri plana atmakta fayda var. Hayatın planları daha farklı olabilir. Kariyerinizde diplomatik davranmanız, çekişmeleri belli etmemeniz sizin için güzel dönüşler sağlayacaktır. 

Yengeç/Yükselen Yengeç: 

Sağlığınızla ilgilenmek için güzel bir döneme giriyorsunuz. Ayrıca günlük yaşamınızda da bir genişleme ve rahatlama olacaktır. Kariyer ve aşk hayatınızda daha sezgisel, daha duygusal bir ifade gücü yakalıyorsunuz. Bu anlamda yaralanmaktan kaçmazsanız böyle durumlarla başa çıkma gücünüzü keşfedebilirsiniz. 

Aslan/Yükselen Aslan: 

Biraz daha rahatlamış hissediyor olmalısınız. Hayatınıza yeni giren biri ile bir aşk ilişkisine yelken açabilirsiniz. Bu aralar çevrenizdeki insanlara bu yönden dikkatli bakın derim. Hayatınızda özel biri olmasını istiyorsunuz. Miras ve ortak mallar konusunda gelişmeler yaşanabilir.  Ortaklık kurmak gibi düşünceleriniz olabilir fakat şu an uygun görünmüyor. 

Başak/Yükselen Başak: 

Başaklar emlak alabilecekleri ve taşınabilecekleri uzun bir döneme giriyor. Bu anlamdaki fırsatlara dikkat etmekte fayda var, başlangıçta biraz zorlu görünse de başarılabilecek ve yararlı bir yatırım olma ihtimali yüksek. İşleriniz adım adım, ağır olsa da güzel ilerliyor olacaktır. 

Terazi/Yükselen Terazi: 

Biraz kendinize gelip fikirlerinizi toparlayacağınız, çevrenize de olumlu anlamda ilham olacağınız bir süreçtesiniz. İş yerinizde yeni biri ile tanışabilirsiniz, bu kişi size yeni fırsatlar sağlayabilir. Eğitim ve kısa seyahatler konusunda bolluk yaşanacak bir döneme giriyorsunuz.  

Akrep/Yükselen Akrep: 

Maddi anlamda tatmin olacağınız bir dönemdesiniz. Öte yandan size ait olmayan bir borcu yüklenmek zorunda da kalabilirsiniz. Aşk ve çocuklar konularının ön plana çıktığı bu süreçte bu konular ile maddiyat arasındaki bağlantıyı sorgulayabilirsiniz. Ayrıca gerçekten sevdiğiniz şeyin karşınızdaki insan mı yoksa ilişkinin ortaya çıkardığı güvende olma duygusu mu olduğunu da sorgulamalısınız. 

Yay/Yükselen Yay: 

Keyif aldığınız şeylerin, aşk ilişkinizin ya da depresyonunuzun eve yansıması sizi zorlayabilir. Bu gerilimlerde ise ilişkinin arada kalıp zarar görebilir. Öte yandan genel anlamda kendinizi enerjik ve hevesli hissedeceğiniz ve birçok önemli gelişmeye gebe olan uzun bir döneme girdiniz. Bu yüzden iyimserliği elden bırakmamak, hayatın önünüze çıkardığı sapaklara dikkat kesilmek yararınıza olacaktır. 

Oğlak/Yükselen Oğlak: 

Yalnız kalabildiğiniz zamanların oldukça verimli olabileceği, ayrıca yurtdışı şansının ortaya çıkabileceği bir dönemdesiniz. Kariyerinizle ilgili sizi destekleyecek, güzel fırsatlar karşınıza çıkabilir. İletişim konusunda daha farklı bakış açıları kazanıp farklı yaklaşımlar öğrenebileceğiniz bir dönem. Şayet daha yumuşak, daha yaratıcı iletişim yöntemleri kullanırsanız lehinize olacaktır. 

Kova/Yükselen Kova: 

Kazançlarınızın artabileceği, öte yandan çocuklara ya da keyifli zaman geçireceğiniz aktivitelere çok fazla zaman ayıramayacağınız bir dönem olabilir. Arkadaşlarınızla ilişkileriniz farklı bir boyut kazanıp bu alan sizin için genişleyebilir. Öğretmek, danışmanlık vermek ya da mesleki eğitimlere katılmak sizin için çok güzel geri dönüşler sunabilir. Bu dönemde zorlandığınız ya da geciken, ümidinizi kıran konularda sakin ve kararlı olmayı tercih edin. 

Balık/Yükselen Balık: 

Kendini ortaya koymanın farklı yolları vardır. Kendinizi ifade edemeyip sık sık öfke patlaması yaşamak yerine yumuşak ve alternatif ifade yöntemleri bulabilirsiniz. Kariyer alanında farklı alternatiflerin ortaya çıkabileceği, bu alanda ufukunuzun genişleyeceği bir dönemdesiniz. Öte yandan bazı fırsatlar ev hayatınıza zarar vereceği için karar vermek zorlu olabilir. Üzerinizde bu anlamda bir baskı hissedebilirsiniz, sakin olup beklemekte fayda var. 

Önceki İçerikGeleceğin ofisinde masa ve sandalye tarihe karışıyor
Sonraki İçerikTürkiye’nin vergi rekortmeni iş kadınları
Ceren Aral 2004 Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Ardından bir yandan kitap çevirirken bir yandan Karma, geçmiş yaşamlar, yoga, ezoterizm, mitler, enerji çalışmaları, rüyalar ve tarot ile ilgilenmeye başladı. Makedonya'da bir enstitüde Kibele mitleri ve inançsal ritüeller üzerine araştırmalar yaptı (2008-2010). Daha sonra Roehampton Üniversitesi' nde çocuk edebiyatı yüksek lisansı (2012-2014) yapan Aral, bu yüksek lisansı boyunca mitleri ve masalları Jungiyen bakış açısı ve kültürel antroloji temelinde inceledi, arketipler üzerine araştırmalar yaptı. Jung ile tanıştıktan sonra Astroloji ile de ilgilenmeye başladı. Astrolojiyi öncelikle evreni ve kendini tanımanın bir yolu olarak gördü çalıştıkça ve yıllardır içine gark olduğu semboller, ezoterizm, karma, mitoloji ve analitik psikoloji gibi konularla ne kadar paralel olduğunu fark etti ve öğrenmeyi hiç bırakmadı. Ceren Aral profesyonel astroloji danışmanlığı veriyor.