Kullanıcıların birbirleriyle soru-cevap şeklinde iletişim kurduğu Quora platformu, büyük çaplı bir sızıntı yaşadı. 100 milyondan fazla kişinin bu sızıntıdan etkilendiği belirtiliyor.

Quora, 2009 yılında kurulmuş ve ABD’de yaygın olarak kullanılan sosyal bir platform. İçeriğinde ise kullanıcıların birbirlerine soru sormalarına ve cevaplarını bulmalarına yardımcı oluyor. Türkiye’de henüz çok fazla kullanıcısı yok. Yurt dışında oldukça fazla kullanıcısı olan bu platform, geçtiğimiz günlerde önemli bir saldırıya uğradı. Pek çok kullanıcı, sabah uyanıp bilgisayarını açtığında şu e-posta ile karşılaştı: “Kötü niyetli bir üçüncü taraf sistemlerimizden birine izinsiz olarak girdi, siz kullanıcılarımıza bunu bildirmek isteriz.” Yine şirket tarafından yapılan bilgilendirmede, kullanıcıların isim, e-posta adresi, IP, kullanıcı adı, şifreleri ve hesap ayarlarının çalındığı belirtildi. Sızıntının vermiş olduğu zarara maruz kalan kullanıcı sayısı ise 100 milyonun üzerinde…

Google CEO’su da hacklenmişti

Teknoloji devi Google’ın CEO’su Sundar Pichai de bundan birkaç yıl önce Quora’nın gazabına uğrayanlardan… Pichai’nin hesabını hackleyen korsanlar, CEO’nun Twitter hesabını da ele geçirerek, Pichai’nin ağzından 500 binden fazla takipçiye mesaj atmıştı.

Ne yapmalısınız?

Eğer Quora kullanıcısıysanız, bir an önce şifrenizi yenilemekte fayda var. Eski şifrenizi kullanmaya kesinlikle devam etmeyin. Bir tavsiyemiz de Quora hesabının olduğunu unutanlar için. Pek çoğumuz bir sosyal platformda hesap açıp sonra kullanmayı unutuyoruz. Biz her ne kadar kullanmasak da aslında hesabımız orada aktif gözüküyor. Bu durum da siber saldırganların hedefinde olabiliyor. Bazen de Facebook hesabı ile bağlantılı olarak bir uygulamayı indirmiş olabiliyoruz. Eğer bu gibi bir durum söz konusu ise profil fotoğrafınızın üzerine tıklayarak ilerleyebilir ve bağlantılı hesapları kaldırabilirsiniz. Bir diğer seçenek olarak da privacy@quora.com adresine bir e-posta göndererek hesabınızın tamamen kaldırılmasını talep edebilirsiniz.